szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ukrán kormányfőhelyettes csütörtökön sürgette az EU-t, hogy az terjessze ki rendkívüli segélyeit az unió határainál levő, válságsújtotta államokra, így például Ukrajnára is.

Egyebek közt azzal érvelt, hogy az ukrán bankrendszer mintegy 30 százaléka nyugat-európai bankokhoz tartozik, és ez közvetlen függést jelent. Ha a szomszédok gazdasága destabilizálódik, annak negatív hatása az EU-ban is érezhető, hangsúlyozta.

A 25 milliárd eurós uniós rendkívüli segélyalap jelenleg csak az euróövezeten kívüli uniós tagok számára elérhető. Magyarország és Lettország számára novemberben már megnyitották ezt az alapot, és a mostani uniós csúcson esetleg növelni is fogják az ebben rendelkezésre álló összeget.

Az unió külügyi biztosa ugyanakkor azt mondta: nincsenek tervek a rendkívüli segélyek kiterjesztésére az EU határain kívül. Benita Ferrero Waldner szerint Ukrajnának az IMF feltételeit kell elfogadnia, ha segítségre van szüksége.

Az IMF november elején 16,4 milliárd dolláros készenléti hitelkeretet hagyott jóvá Ukrajna számára két évre a pénzügyi és a gazdasági stabilitás, az ország iránti bizalom helyreállítása végett, mert úgy értékelte, hogy a fő ukrán exportcikk, az acél világpiaci áresése megviselte a belső problémákkal is terhelt ukrán gazdaságot. A keretből az első, 4,5 milliárd dolláros részt azonnal lehívhatta Ukrajna, a második, 1,9 milliárd dolláros részlet lehívása előtt most folyik az egyezkedés.

Az ukrán költségvetés idénre 3 százalékos államháztartási hiányt irányoz elő a GDP-hez képest, de az IMF álláspontja szerint a készenléti keret felhasználásának feltétele az egyensúlyos gazdálkodás a közszférában.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) februárban azt közölte: csak akkor folytatja a kiutalást Ukrajnának, ha az ukrán kormány bizonyítani tudja a költségvetési hiány finanszírozhatóságát.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Bővítik az IMF forrásait, de nem lesz további gazdaságösztönzés

Egyetértés van a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hitelezési képességének növelésében, de ezen túlmenően az európai vezetőknek nem akaródzik további gazdaságösztönző költekezéssel előhozakodni az eddigi terveken felül, ez derült ki csütörtökön európai vezetők brüsszeli nyilatkozataiból az EU-csúcsértekezlet előtt.

MTI Gazdaság

Londoni elemzők: jelentősen emelni kell az EU-támogatási keretet

A valószínűsíthető igények miatt jelentősen emelni kell azt az uniós hitelkeretet, amely az EU-tagországok középtávú fizetésimérleg-problémáinak kezelését hivatott segíteni, és amelyből Magyarország már kap támogatást, mondták londoni feltörekvő piaci elemzők.

MTI Gazdaság

EIU: 2 százaléknál nagyobb globális recesszió deflációs veszéllyel

Az eddigi komor előrejelzéseknél is mélyebb, piaci árfolyamon 2 százalékot jóval meghaladó világgazdasági recessziót, Európában pedig - a súlyos visszaesés miatt - most már deflációs kockázatot jósolnak nagy londoni gazdaságelemző és hitelminősítő házak csütörtökön megjelent új elemzéseikben.

MTI Gazdaság

Topolánek: Kelet-Európát nem kell új blokkokra osztani

Az EU cseh elnöksége, Mirek Topolánek cseh kormányfő szigorúan elutasít minden, Közép- és Kelet-Európának szóló megmentési tervet a csütörtökön kezdődő kétnapos EU-csúcson. Nézete szerint Európát nem kell új blokkokra felosztani. Topolánek erről az "E-15" gazdasági lap csütörtöki számának nyilatkozott.

hvg.hu Gazdaság

Reuters: 4,5 százalékkal zsugorodik idén a magyar gazdaság

Négy és fél százalékkal esik vissza idén a magyar a gazdaság az elemzők legújabb konszenzusa szerint a Reuters felmérésében. Az előrejelzések romlása trendszerű volt az elmúlt hónapokban, egy hónapja még csak 3,5 százalékos visszaesést vártak a szakemberek.