szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Lengyelország valószínűleg nem kényszerül lehívni egyetlen centet sem a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) kedden kért, 20,5 milliárd dolláros rugalmas hitelkeretből, mondta szerdán Ludwik Kotecki lengyel pénzügyminiszter-helyettes pénzügyi elemzőknek.

Kotecki hozzátette: a zloty alulértékelt, és a hozzáférés a nemzetközi pénzintézet rugalmas hitelkínálatához jó hatással lehet a nemzeti valuta árfolyamára. A lengyel pénzügyminiszter, Jacek Rostowski egy rádiónyilatkozatában azt mondta, hogy a kölcsön afféle "biztosítás", amely bizonyára stabilizálja a zlotyt az euróövezetbe vezető úton.

A zloty szerda délben 4,2500-20 euró volt a londoni bankközi devizapiacon. A felzárkózó gazdaságokat felértékelő G20-as csúcsértekezlet óta - március 20-a óta - a lengyel valuta 8,1 százalékkal erősödött az euróhoz képest, ezen belül kedd reggel óta 1,96 százalékot nyert.

A lengyel kormány 2012-re tervezi a csatlakozást az euróövezethez. Az utóbbi időben visszafogta lelkesedését, hogy már az első félév végére sikerül belépni az euróövezet előszobájába, az európai árfolyamrendszerbe (ERM-2), azonban az IMF támogatása reálisabbá teheti az árfolyamrendszerbe való belépést a második félévben, mondják elemzők. Az ERM-2-be a mostaninál erősebb zlotyval szeretnének bejutni, erről korábban lengyel illetékesek azt mondták, hogy az ERM-2-beli sávközép kompromisszum lesz az akkori piaci árfolyam és az egyensúlyi árfolyam között. A Lengyel Nemzeti Bank március végén a gazdaság tényleges erejét kifejező egyensúlyi árfolyamot 3,60/euróra tartotta. Néhány héttel korábban a lengyel pénzügyminisztérium még 3,70-4,10 zloty/euró közé tette az egyensúlyi árfolyamot.

Lengyelország kedden jelentkezett, hogy kihasználná a Nemzetközi Valutaalap (IMF) rugalmas hitelkínálatát, 20,5 milliárd dollárt kérve e keret terhére a nemzetközi pénzintézettől. „Ez egyharmaddal fogja növelni a központi bank tartalékát, immunizálva Lengyelországot a válság hatásai és a spekulánsok támadásaival szemben. Ez nem segély, hanem kiegészítő tartalék, amely a Lengyel Nemzeti Bank rendelkezésére fog állni” - mondta a lengyel pénzügyminiszter sajtóértekezleten Varsóban.

Az IMF már kedden üdvözölte a lengyel igényt. Az IMF három héttel ezelőtt, március 24-én jelentette be, hogy megújítja, rugalmasabbá és feltételrendszerében áramvonalasabbá teszi hitelezési gyakorlatát, és ennek keretében alkották meg az IMF rugalmas hitelvonalát. A nemzetközi pénzintézet a rugalmas hitelkeretből olyan országoknak kölcsönöz, amelyeknek gazdasági alapja és gazdaságpolitikája erős, és jó a teljesítési bizonyítványuk. Ezt a hitelvonalat elsősorban nem válságkezelésre, hanem válságmegelőzésre szánja az IMF. Kiutalásához előzetesen megállapított, általános feltételeknek kell megfelelni, így nem kell hosszas tárgyalásokon egyezkedni a feltételekről, és az IMF esetről esetre dönt. Eltérően a hagyományos készenléti hiteltől, a rugalmas hitelkeretből bármikor lehívható pénz.

E hónap elején elsőként Mexikó jelentkezett, hogy pénzt kérne az új hitellehetőségből, a második most Lengyelország. Elemzők szerint a következő igénylők között lehet mindenekelőtt Dél-Afrika, Indonézia és Csehország. Mind a lengyel pénzügyminiszter, mind varsói piaci elemzők úgy vélték kedden, hogy ez a hitel meg fogja növelni Lengyelország vonzerejét a piacokon, éppen azért, mert az IMF kimondottan erős gazdaságoknak szánja az ilyen pénzt.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Lengyelország hitelkeretről tárgyal az IMF-fel

Donald Tusk lengyel miniszterelnök csütörtökön Brüsszelben tárgyalásokat jelentett be a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), új hitelkeretről Lengyelország számára, jelentette a lengyel PAP hírügynökség.

MTI Gazdaság

IMF: az amerikai ingatlanpiac jelzi majd a válság végét

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint a globális válság végét az amerikai ingatlanpiac jelzi majd. Az IMF vezérigazgatója, Dominique Strauss-Kahn úgy véli: mivel a válság – akkor még a nem elsőrendű jelzálogadósságok válságaként – az amerikai ingatlanpiacról indult, így az élénkülés első jelei is ott lesznek majd láthatók.

MTI Gazdaság

IMF: Csehország gazdasága csökkenni fog

A Nemzetközi Valutaalap szerint Csehország gazdasága az idén 1,3 százalékkal zsugorodik, és nem pedig 1,5 százalékkal nő majd, miként korábbi előrejelzésében jósolta a nemzetközi pénzintézet. Növekedésre az IMF szerint jövőre van kilátás, akkor 1,4 százalékosra.

MTI Gazdaság

A lengyeleknek csak a fele támogatja az euró bevezetését

A lengyelek többsége, 53 százaléka támogatja, hogy Lengyelországban bevezessék az eurót. Egy friss felmérés szerint az ellenzők aránya 38 százalék volt. A megkérdezettek 9 százalékának teljesen mindegy volt, hogy lesz, vagy nem euró.

MTI Világ

500 milliárddal növelhetik az IMF mozgósítható tőkéjét

Félezer milliárd dollárral nőhet a Nemzetközi Valutaalap (IMF) mozgósítható tőkekészlete, és százmilliárdok jutnak a globális kereskedelem újjáélesztésére is a világ vezető ipari és fejlődő gazdaságainak csütörtöki londoni tanácskozásán körvonalazódó konszenzus alapján.

MTI Gazdaság

Túl nagy a költségvetési hiány Lengyelországban

Nem jók a lengyel államháztartás kilátásai, pedig a lengyel kormány már ez év közepén szeretné bevinni a zlotyt az európai árfolyamrendszerbe (ERM-2.), hogy 2012-ben csatlakozhassanak az euróövezethez. Kedvező viszont, hogy a válsághatások ellenére nő a gazdaság.

hvg.hu Gazdaság

Az IMF szerint azonnal be kéne vezetnünk az eurót

A bajba jutott kelet- és közép-európai országoknak meg kellene fontolniuk, hogy a nemzeti fizetőeszközüket felváltsák az euróval, még akkor is, ha ezzel formálisan nem csatlakoznának az eurózónához – javasolja a Nemzetközi Valutaalap (IMF).