MI-ügynök a HR-osztályon: Mire figyeljünk?
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
A múlt heti események meglehetősen vegyes képet mutatnak a piacokról: megjelentek ugyan pozitív banki eredmények, és a bizalmi indexek is javuló tendenciát mutattak, a piaci emelkedés mégis kifulladóban van. Újabb méretes esés készülődne? Mire figyeljünk?
Az amerikai vállalati gyorsjelentésekben - az előző heti Goldman Sachs után a Citigroupnál és a JP Morgannél is - javuló, erősen pozitív banki eredmények jelentek meg. Ugyanakkor, míg a foglalkoztatási adatok továbbra is kiábrándítóak, a bizalmi indexek javuló tendenciáról számoltak be. Az egyéb vállalati eredmények is inkább jobbak voltak, mint a várakozások, de a piac mégsem emelkedett tovább. Ennek oka talán az lehet, hogy az eredmények már korábban beárazódtak, illetve az, hogy a sokszor említett piaci árazási szabályok nagymértékű lazítása miatt a bankok eredményei nem éppen informatívak a befektetők számára. Az immár hat hete tartó töretlen emelkedés az amerikai piacokon kissé lassult tehát.
A devizapiacon is a korábbi emelkedés kifulladásának jelei mutatkoznak: a dollár újra erőre kapott, miközben a carry trade devizák (alacsony kamatozású devizák, úgymint CHF, JPY) vegyesen mozognak, a feltörekvő piacok devizái viszont egyértelműen gyengülni kezdtek. Kérdés, mi mentheti meg a piacokat egy újabb, méretes eséstől.
Devizapiac
A dollár erősödését a piaci hangulat változása mellett az Európai Központi Bank (EKB) félreérthető kommunikációja is támogatta. Jean-Claude Trichet, az EKB elnöke ugyanis – amellett, hogy kiemelte a zéró kamat elkerülésének fontosságát – nem tett említést a korábban már beharangozott alternatív monetáris politikai eszközökről. A befektetők nagy része úgy véli, hogy a jegybank nem tesz meg mindent a gazdasági talpraállítása érdekében.
A CHF és a JPY – érdekes módon – egyre inkább ellentétes mozgást mutat. A frank az euró gyengülésével párhuzamosan gyengül, míg a yen egyértelműen erősödik a vezető devizákkal szemben. Ennek oka, hogy a japán deviza továbbra is a befektetői hangulat változásának megfelelően mozog (erősödik a befektetői hangulat romlása esetén), míg a svájci frank az euróval együtt halad továbbra is, mivel a svájci gazdaságra egyre inkább az európai gazdaság integráns részeként tekintenek.
A hazai devizapiacon sem volt eseménytelen a múlt hét. A forint a 290 alatti szinteket is megjárta, de miután a befektetők optimizmusa alábbhagyott, gyorsan 295 fölé került a jegyzés, megközelítve a 300-as határt is. Újra el kell mondanunk, hogy a hazai események és makrogazdasági adatok nem igazán hatottak a forint árfolyamára. A Bajnai-kormány által ismertetett válságkezelési program nem tartalmaz nagy meglepetéseket: a szociális kiadások csökkentésével, némi adóátrendezéssel kívánja elérni, hogy az államháztartás a tervezettek szerint alakuljon. A csomag azonban nem tud – és bevallottan nem is akar – hosszú távú gazdasági kilátásokkal foglalkozni. A piac viszont a csődhelyzet elkerülését már beárazottnak tekinti, így nem lát okot arra, hogy a forintot vételre érdemesnek tartsa. Ugyanakkor eladásra sincs komolyabb ok, a nemzetközi hangulat változásain kívül.
A forint az utóbbi két napban gyengül ugyan a vezető devizákkal szemben, de még nem tört ki a trendből. Azaz elképzelhető, hogy újra a 290-es szint közelébe, vagy akár ennél erősebb szintre is kerül az euróval szemben. A nemzetközi hangulat változása viszont inkább a gyengülés irányába hat, ezért ezúttal kivárást, illetve az előző héten ajánlott EUR/HUF vétel lezárását javasoljuk.
A fejlett piaci kötvények mozgására nem is érdemes sok szót vesztegetni, mivel ezeket önmagában a hozamért semmi esetre sem ajánljuk vételre. Abban az esetben, ha devizapiaci mozgásokat szeretnénk kihasználni, már talán lehetne bennük fantázia, de a hazai hozamok olyan magasak – a hozamelőny ugyanis történelmi szinten még mindig kiemelkedő –, hogy a devizapiaci mozgások csak igen szélsőséges esetben képesek ezt ellensúlyozni.
A hazai piac tehát jó befektetési terep. A megvalósítani kívánt befektetési politika – a befektetési időtáv, a hozamcél – függvényében azonban eltérő stratégiákat kíván meg. Annak, aki egy időre el tud tekinteni a likviditástól, annak még mindig érdemes lejáratig megtartani hazai államkötvényét, de aki köztes hozamokra „játszik”, annak most el kell adnia a korábban, magasabb hozam mellett vásárolt kötvényeit, különös tekintettel a hosszabb (5-15 év) lejáratú papírokra.
Ezt azért gondoljuk, mert mint látható, a hozamok ismét emelkedésnek indultak a forint gyengülésével párhuzamosan, ami azt mutatja, hogy a magyar eszközök iránti kereslet ismét romlik. Ma természetesen nem lehet megmondani, hogy meddig tart a hozamok emelkedése, de a 10-11 százalék közé eső hozamok 50-100 bázisponttal feljebb kerülhetnek a következő egy-két hétben. Ennek oka továbbra sem hazai eredetű, de az új kormányprogram inkább gyengíti a hazai eszközök megítélését, mintsem javítaná. Ennek oka, hogy a válságmenedzselés, a Bajnai-csomag nem jelenti a nagy elosztórendszerek reformját, vagy más olyan intézkedést, ami hosszú távra képes lenne az ország egyensúlyi mutatóin javítani. Ez is csak egy újabb kiigazítás, ami – a válság megoldása mellett – sajnos azzal jár, hogy a problémák egy idő után újragenerálódnak. Ekkor pedig ismét kiigazítás, újabb csomag következik, hacsak egyszer a magyar politikai elit el nem kötelezi végre magát amellett, hogy tényleges reformokkal hosszú távon is fenntartható, „önjáró” pályára helyezze a gazdaságot.
A fejlett részvénypiacok immár hatodik hete töretlen emelkedést mutatnak, miközben persze a vállalatok helyzete közel sem javult annyit, mint amennyit a részvényárak emelkedtek. De a részvényeket nem a mai, hanem inkább a jövőben várható eredmények okán vásárolják a befektetők. Így, miután az USA gazdasága feltehetően túl van a recesszió mélypontján, a korábban „porig alázott” részvényeket folyamatosan vásárolják. A forgalom ugyanakkor csökkenőben van, ami azt mutatja, hogy az intézményi befektetők továbbra sem aktívak, illetve hogy az emelkedés bizony kifulladóban van.
Az ok egyszerűnek tűnik: az utóbbi időszakban olyan mértékben emelkedtek az árak, hogy ezt a nyereséget már sok befektető realizálja. Jó példa erre az OTP UBS általi leminősítése is. A svájci elemzők ugyanis azzal indokolták a leminősítést, hogy a bank részvényeinek ára az utóbbi időszakban 80 százalékot erősödött. Eközben a célárat 3292 forintban adják meg, de rögtön hozzá is teszik, hogy a legrosszabb esetben (tőkeemelés) 700 forint a célár. Nem kell nagyon utánagondolni: az elemzők sem látják, hogy mit hoz a jövő.
Ajánlás |
Állampapírpiac: Hazai kötvények: Éven belüli lejáratok: tartás 2-3 éves szegmens: nyereség-realizálás 5-10-15 lejáratok: eladás Vállalati kötvények: eladás Nemzetközi részvénypiac: EU részvények: az elérhető nyereség realizálása USA részvények: az elérhető nyereség realizálása Orosz részvények: az elérhető nyereség realizálása Egyéb feltörekvők: az elérhető nyereség realizálása Hazai részvénypiac: OTP: az elérhető nyereség realizálása Mol: eladás Magyar Telekom: eladás Befektetési alapok: Hedge fundok (amelyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal) |
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Bár Magyar Péter szerint a Tisza-kormány erősen támaszkodna a hazahozandó uniós támogatásokra, a pártvezető által emlegetett 8 ezermilliárd forint forrás megszerzése biztosan kivitelezhetetlen.
Radványi Viktória a francia nagykövetség egyik ünnepségén találkozott össze a miniszterrel.