Tetszett a cikk?

A fogyasztói árak májusban 1,5 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 3,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön.

A maginfláció májusban 0,4 százalék, 12 havi összehasonlításban 3,1 százalék volt. A nyugdíjas fogyasztói kosárra számított áremelkedés 12 havi indexe májusban 5,5 százalékot tett ki. Az idei első öt hónapban az árak átlagosan 3,2 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakit.

A fogyasztói árak áprilisban 0,8 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 3,4 százalékkal emelkedtek éves bázison. Tavaly májusban a fogyasztói árak 7 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál.

Áprilishoz képest a fogyasztói kosárban közel egynegyedes súllyal szereplő élelmiszerek árai 4,9 százalékkal emelkedtek az idén májusban. Ez az átlagot meghaladó növekedés meghatározóan az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) áremelkedésének a következménye. Mináry Borbála, a KSH szakértője elmondta: az idényáras élelmiszerek áremelkedése részben a bázishatásnak köszönhető. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek ára az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal nőtt.

Átlag alatti, 0,7 százalékos havi áremelkedést regisztráltak a ruházkodási cikkek és a tartós fogyasztási cikkek körében. A szeszes italok, dohányáruk, valamint az egyéb cikkek szintén átlag alatt drágultak (0,6-0,6 százalék). Ez utóbbin belül a gyógyszer, gyógyáru átlagosan 1,4 százalékkal, a járműüzemanyagok ára 0,8 százalékkal nőtt. A szolgáltatásoknál bekövetkezett 0,3 százalékos áremelkedésen belül a társasházi közös költség 1,3 százalékkal növekedett. A háztartási energia esetében kis mértékű árcsökkenés (0,4 százalék) volt megfigyelhető.

Tavaly májushoz képest az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 7,2 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen drágult a sertészsiradék (35,1 százalék), a rizs, hántolmányok (20,7 százalék), az idényáras élelmiszerek (13,5 százalék), a sertéshús (11 százalék) és a párizsi, kolbász (10 százalék).

Árcsökkenést mért a KSH a sajt (13,5 százalék), az étolaj (10,5 százalék) és a liszt (7,7 százalék) esetében. A háztartási energia átlagot meghaladó, 8,5 százalékos áremelkedésén belül a vezetékes gáz ára 20,6 százalékkal nőtt, míg az elektromos energiáé 2,8 százalékkal. Az átlaghoz képest nagyobb mértékben (5,9 százalék) drágultak a szeszes italok, dohányáruk is.

Átlag alatti volt az áremelkedés a szolgáltatások (3,6 százalék) körében, ezen belül a szemétszállítás 10,9, a társasházi közös költség 9,1, valamint a víz- és a csatornadíj 7,9-7,9 százalékkal drágult.

A tartós fogyasztási cikkek (1,3 százalék) és a ruházkodási cikkek (0,5 százalék) esetében szintén átlag alatti volt az áremelkedés. Az egyéb cikkek körében árcsökkenés következett be (2,2 százalék), ezen belül a járműüzemanyagok ára 14,8 százalékkal csökkent, a gyógyszer, gyógyáru 4,9 százalékkal drágult az előző év azonos hónapjához viszonyítva.

Az EU 27 tagországában az idén áprilisban a fogyasztói árak a harmonizált adatok szerint átlagosan 1,2 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. Árcsökkenés volt megfigyelhető többek között Írországban (0,7 százalék) és Portugáliában (0,6 százalék), a legnagyobb áremelkedést pedig Romániában (6,5 százalék), valamint Lettországban és Litvániában (5,9-5,9 százalék) mérték. Magyarországon az uniós átlaghoz képest nagyobb mértékben, 3,2 százalékkal növekedtek az árak 2009 áprilisában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Simor: az MNB 295 forintos euró árfolyammal számolt

Új inflációs előrejelzésében 295 forintos euró árfolyammal számolt a Magyar Nemzeti Bank, amikor 2009-re 4,5 százalékos, a jövő évre 4,3 százalékos inflációs előrejelzést adott – közölte Simor András jegybankelnök.

MTI Gazdaság

Visszalassul a magyar infláció

Az április kiugrás után ismét a 3 százalékos célszint felé visszalassuló éves magyarországi inflációt várnak májusról londoni feltörekvő piaci elemzők, aki szerint a dezinfláció az áfaemelés áremelő hatásának júliustól várható érvényesüléséig folytatódik.

MTI Gazdaság

Londoni elemzők: a magyar infláció gyorsulása "csalódást keltő"

Várható volt, hogy forint korábbi gyengülése hatással lesz az áprilisi magyarországi inflációs adatokra, és bár gyorsulás mértéke "csalódást keltő", a dezinfláció jó eséllyel folytatódni fog a következő negyedévben, mondták londoni feltörekvő piaci elemzők a vártnál magasabb, 3,4 százalékos éves összevetésű áprilisi inflációs adat keddi közzététele után.

MTI Gazdaság

Májusban lassult a magyar infláció

Londoni feltörekvő piaci elemzők a 3 százalékos célszint környékére, néhány esetben az alá visszalassuló éves magyarországi inflációt jósolnak májusról.