szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Két osztrák vállalat, az OMV és a Telekom Austria is megerősítette, hogy kapcsolatban állt azzal az osztrák fegyverlobbistával, akit egyebek mellett magyarországi korrupcióval is vádolnak a Gripen vadászgépek külföldi eladásával kapcsolatban. Az osztrák államügyészség tájékoztatása szerint az Alfons Mensdorff-Pouilly-ügy nyomozása erre a szálra is kiterjed.

Az OMV tájékoztatása szerint három évvel ezelőtt valóban volt egy szerződésük Alfons Mensdorff-Pouilly gróffal, illetve az érdekeltségi körébe tartozó céggel, de utána már nem volt további kapcsolatuk. A szerződés tárgya piaci elemzés készítése volt abban a 13 közép-kelet-európai országban, amelyekben az OMV tevékenykedik. A szerződésről további részleteket nem közöltek az OMV-nél, csupán annyit tudattak, hogy minden dokumentumot átadtak a nyomozó hatóságnak, egyebekben pedig "nyitottak és készek az együttműködésre".

A Telekom Austriától még idén márciusban kért be információkat az osztrák bűnügyi hatóság tekintettel a távközlési cég és Mensdorff egyik vállalata közötti üzleti kapcsolatra. A Telekom Austria szóvivője most elmondta, hogy a cég "azonnal és minden részletre kiterjedően" rendelkezésre bocsátotta a kért információkat. Mensdorffs cége 2008 március és november között végzett tanácsadást és piacelemzést vállalatfelvásárlási lehetőségekről a Telekom Austria vezetékes üzletága számára.

Előzőleg az osztrák Zöldek parlamenti frakciójának biztonságpolitikai szóvivője annak a gyanújának adott hangot, hogy az OMV és a Telekom Austria több száz millió eurót fizetett a lobbistának. Peter Pilz annak a tisztázását követelte, hogy "pontosan ki kapta a pénzt, miért volt szükség a kifizetésére, és mire ment el".

Az osztrák grófot egyebek mellett azzal gyanúsítják, hogy megbízója, a BAE érdekében politikusokat vesztegetett meg Csehországban és Ausztriában. Az előbbiben a Gripenek megvételét igyekezett előmozdítani, az utóbbiban az Eurofighterek ügyét egyengette. A BAE állítólag 107,6 millió eurót bocsátott Mensdorff-Pouilly rendelkezésére "harmadik félnek történő kifizetésekre".

Ausztriában tavaly indult nyomozás Mensdorff-Pouilly ellen. A osztrák ügyészség elsősorban a 2002-es osztrák vadászrepülőgép-beszerzéssel kapcsolatban vizsgálódik ellene. Vizsgálat folyik az osztrák gróf ellen Nagy-Britanniában is, Svédországban viszont már lezárták az ügyet azzal, hogy nem találtak bizonyítékot arra, hogy a 2004. július 1-jét követő időszakban a svéd Saab ipari csoport és a Gripen International képviselői szándékosan segítették a brit partnert, a BAE Systemst kenőpénzek kifizetésében.

Magyarországon a 2007 októberében elkészült Gripen-jelentés szerint semmi ok nem volt 2001-ben vadászrepülőgépek beszerzésére. A jelentés nem foglalkozott a korrupció gyanújával, nem mondta ki senkinek a személyi felelősségét, és nem tett javaslatot további lépésekre.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Lezárták a Gripen-ügy vizsgálatát

Az illetékes svéd ügyész lezárta a Gripen vadászgépek külföldre történő eladását és lízingelését övező korrupciós állítások alapján indított vizsgálatot.

MTI Itthon

Készenlétben vannak a Gripen vadászgépek

A kecskeméti légi bázisról hétfőn délelőtt emelkedett a levegőbe két Gripen vadászgép, amelyek először adnak fegyveres készenléti szolgálatot; az eseményt a kifutópálya mellett megtekintő Szekeres Imre honvédelmi miniszter történelminek nevezte az új vadászgépek hadrendbe állítását.

Itthon

Gripen-kenőpénzek öt magyarnak

Tizenkét millió euró kenőpénzt kapjon öt magyar állampolgár. Ezt javasolta az osztrák fegyverlobbista, Alfons Mensdorff-Pouilly, akinek iratait most hozta nyilvánosságra a TV2 svéd televízió, brit nyomozati adatokra hivatkozva.

Itthon

Gripen-botrány: idehaza miért hallgatnak?

Rendőri őrizetbe került a nemzetközi Gripen-botrány kulcsemberének tekinthető osztrák állampolgár, Alfons Mensdorff-Pouilly. Tudatában a Gripen gépek magyarországi vásárlása körüli, máig gyanús körülményeknek, a négy országházi pártnál érdeklődtünk: készek-e új információk birtokában ismét megvizsgálni a nemzetközi Gripen-botrány esetleg hazánk felé leágazó szálait? Finoman szólva, feltűnő volt a csend.