szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Javaslatot fogadott el az Európai Bizottság kedden, és ennek értelmében az uniós tagállamok számára lehetővé tenné, hogy meghatározott áruk és szolgáltatások esetén ideiglenesen fordított adózást alkalmazzanak, amivel egységesen léphetnének fel "az új, illetve az utóbbi időben különösen elterjedt áfacsalási konstrukciók ellen".

A kezdeményezést beterjesztő Kovács László adópolitikai és vámuniós biztos a javaslatot ismertetve úgy fogalmazott, "csak az egységes fellépés segíthet a körhintacsalás megfékezésében, amely különösen a nagy értékű áruk és szolgáltatások esetén fordul elő gyakran, és uniós szinten évente több milliárd eurónyi bevételkiesést okoz a tagállamoknak". Hozzátette, hogy "az áfacsalás elleni fellépés egyik fontos eszköze a fordított adózás, amelynek előnye, hogy a körhintacsalás esetében kihasznált adólevonási jogot módosítja oly módon, hogy a vállalkozások nem tűnhetnek el a visszaigényelt áfával a zsebükben".

Az áfát az értékesítési lánc végén felszámító, úgynevezett fordított adózás lehetőségéről az európai uniós tagországok között régebb óta folyik az egyeztetés, általános alkalmazásáról azonban egyelőre nem született megállapodás. Ausztria mindazonáltal felajánlotta, hogy a rendszert átfogó módon teszteli.

A körhintacsalás lényege, hogy az adóköteles személy az EU-n belül adómentesen beszerzett terméket az áfát felszámítva értékesíti, majd eltűnik anélkül, hogy az adót befizetné. Ezt a fajta csalást általában nagy értékű árukra követik el, nem ritkán szervezett bűnözés keretében.

A fordított adózás értelmében azonban a végső felhasználó fizeti az áfát, az értékesítési lánc közbenső szereplőinek így nem áll módjában az adó-visszaigénylés lehetősége. Brüsszel például az üvegházhatású gázok kibocsátási egységeinek kereskedelmével kapcsolatban tartaná lehetségesnek a rendszer bevezetését, mert az utóbbi időben több tagállam is tájékoztatta az Európai Bizottságot az ezzel kapcsolatos körhintacsalási esetekről.

Kovács László hozzátette: "a körhintacsalással leginkább érintett termékek - mikrocsipek, mobiltelefonok, illatszerek és nemesfémek - mellett újabban megjelent a széndioxid-kibocsátási kvótával való visszaélés is. Ezért javasoljuk, hogy a tagállamok ezen termékekre és szolgáltatásra alkalmazhassák a fordított áfafizetést."
A mostani javaslat nem módosítaná alapvetően az uniós áfarendszert, mert a fordított adózás bevezetésének csak a lehetőségét biztosítaná az említett áruk és szolgáltatás esetében, kötelezően nem írná azt elő - emelte ki a bizottság.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Csikász Brigitta Itthon

A legnagyobb illegális ügylet az áfacsalás

Az elmúlt héten nyilvánosságra került, az OTP Trade-hez kapcsolódó gigantikus áfacsaláshoz hasonló ügyek hátterében a vám- és az adóigazgatási folyamatokban éveken át zavartalanul tevékenykedő hálózatok állnak. Az áfacsalás manapság legalább akkora biznisz, mint a korábbi illegális olajpancsolás.

Gazdaság

Áfacsalás: lohol az EU a pénze után

Hiába a nagy központi adatbázis, az Európai Uniót évente mintegy 50 milliárd euróval rövidítik meg az áfacsalók. Brüsszel egyre komolyabb erőfeszítéseket tesz ennek visszaszorítására, de vajon be lehet zárni a kiskapukat?