szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Remek hír érkezett Amerikából, az elemzők által vártnál jobb lett az USA GDP-je. A hír nyomán a pesti tőzsde emelkedésnek indult, és a forint is erősödni kezdett.

A korábban becsültnél kevésbé, de az elemzői várakozásokat meghaladó mértékben nőtt az Egyesült Államok hazai összterméke (GDP) a második negyedévben. A washingtoni kereskedelmi minisztérium pénteken ismertetett második becslése szerint a GDP 1,6 százalékkal nőtt április-június között az egy évvel korábbihoz képest. Az első becslés még 2,4 százalékos növekedést valószínűsített. Elemzők arra számítottak, hogy a minisztérium részletesebb adatokon alapuló második becslése 1,3 százalékos növekedést jelez majd. Az első negyedévben 3,7 százalékkal bővült az Egyesült Államok hazai összterméke. Tavaly 2,6 százalékkal zsugorodott az amerikai gazdaság, ami  1946 óta a legnagyobb visszaesés volt.

A hír nyomán a pesti tőzsde legfontosabb indexe, a BUX 100 ponttal emelkedett, a forint pedig erősödni kezdett a 14 óra 285 forint/eurós árfolyamról 284,50 felé mozdult el. A BUX 14 óra után 21 740 pontról 21 820-ra ugrott.

A forint pénteken délben még gyengült, akkor 283,50-ről 285 forint/euróig szaladt el az árfolyam. Ezt a negatív folyamatot szakította meg az Amerikából érkezett jó hír, és a forint péntek délután fél öt körül is 284,40-284,50 forint/euró körül stabilizálta magát. (Ez az érték még mindig gyengébb a csütörtöki árfolyamnál egyébként.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Régiós GDP-körkép: a szlovákok hajráznak leginkább

A gazdasági helyzet javulását jelzik a több kelet-közép-európai országban pénteken ismertetett előzetes GDP-adatok, amelyek rendre jobbak lettek a vártnál: robusztus növekedés Csehországban, további GDP-emelkedés Szlovákiában, visszahúzódó recesszió Romániában.

MTI Gazdaság

MNB: lassú lesz a kilábalás, szigorúbb büdzsé kell

A magyar gazdaság kilábalási folyamata rövid távon továbbra is törékenynek tűnik, a növekedés fő hajtóereje továbbra is az export, a hiánypálya megvalósításához szigorúbb költségvetés szükséges, mivel a büdzsé bevételei elsősorban – a lassan emelkedő − belföldi jövedelmekhez és fogyasztáshoz kötődnek − áll a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdán kiadott inflációs jelentésében.