szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Jobbik hosszabb távon is támogatná a multicégek extraadóztatását. Az LMP elfogadhatónak tartja a válságadók kivetését, de eljárási kifogásai miatt nem szavazza meg az erről szóló kormánypárti előterjesztést.

Hegedűs Tamás, a párt frakcióvezetője az egyes ágazatokat terhelő különadóról szóló törvényjavaslat összevont általános és részletes vitájában, vezérszónoki felszólalásában hangsúlyozta: alapvetően egyetértenek a válságadó céljával, a "multik megszorongatásával", hiszen szerintük most azoknak is fizetniük kell, akik az "elmúlt években indokolatlanul nagyot kaszáltak" gyakran monopolhelyzetük, illetve piaci erőfölényüket kihasználva.

Az ellenzéki képviselő ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy a kormánynak meg kell akadályoznia a válságadó fogyasztókra, illetve beszállítókra való áthárítását. A jobbikos politikus szerint csak azoknak a multinacionális cégeknek szabadna Magyarországon maradnia, amelyek hozzájárulnak a közteherviseléshez, míg a "magyar lakosságot kopasztó" vállalatok után nem szabad könnyeket hullatni. Hozzátette: a kabinetnek a következő években be kellene zárnia azokat a kiskapukat, amelyek lehetővé teszik, hogy a nemzetközi nagyvállalatok könyvelési ügyeskedéssel tüntethessék nyereségüket az állam elől.

Hegedűs Tamás arra is rámutatott, hogy a hipermarketek esetleges forgalomcsökkenésével közelebb kerülhet az önálló magyar élelmiszerellátás reális célja, hiszen a nagy élelmiszerláncok a kezdetektől a magyar kiskereskedők kárára terjeszkedtek.

Az LMP elfogadhatónak tartja a válságadók kivetését, de eljárási kifogásai miatt nem szavazza meg az erről szóló kormánypárti előterjesztést. Scheiring Gábor szerint hamis az a kormánypárti érvelés, hogy a válságadókra a költségvetésben talált lyukak miatt van szükség. Mint mondta, a lyukat a kormánypártok ütik a tehetőseknek kedvező adócsökkentéssel, az egykulcsos személyi jövedelemadó bevezetésével.

"Gumicukorra kérnek pénzt, nem pedig könyvre. Perverz újraelosztási hatású, munkahelyek teremtésére alkalmatlan intézkedésekre einstandolnak most, ahelyett hogy érdemi intézkedésekbe fognának" - összegzett. A válságadók részleteiről szólva az LMP vezérszónoka úgy fogalmazott: az energetikai szektorban tartós változást hozó szabályozás és adóztatás volna kívánatos a többi között a fosszilis energiahordozók mielőbbi kiváltása érdekében. Az LMP ezért a "széndioxid-adó" bevezetését pártolja - mondta.

Az áruházláncokra kirótt különadóról Scheiring Gábor közölte: a javaslat közel áll az LMP elképzeléseihez, ám átmenti sarcok helyett inkább korlátozó szabályok, például plázastop bevezetésére volna szükség. Hozzátette, bár szólnak érvek mellette, különös, hogy három magyar áruházlánc - a Coop, a Reál és a CBA - szervezeti felépítése miatt mentesül a különadó alól.

Scheiring Gábor felhívta a figyelmet arra, hogy az internetszolgáltatók is távközlési cégnek minősülnek, így a javaslat eredeti formájában több, magyar tulajdonban lévő kis céget is sújtana. Ezért a politikus üdvözölte, hogy a kormánypártok magukévá tették a különadó sávos bevezetését célzó módosító indítványukat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Miért nem sújtják válságadóval a gyógyszeripart?

A bank-, az energia-, a távközlési szektort, illetve a kis- és nagykereskedelmi áruházláncokat jelentős válságadóval fejte meg az Orbán-kormány, de a szintén nyereséges gyógyszeripar érintetlen maradt. Vajon miért?

hvg.hu Vállalkozás

Ki bújhat ki a válságadó alól?

Az új adók bevezetését alkotmányossági, vagy éppen közösségi jogi alapon is lehet vitatni. Az előbbi esetben az arányos közteherviselés kérdése merülhet fel, az utóbbinál pedig problémát jelenthet, hogy a különadót nem, vagy csak kisebb mértékben fizetők állami támogatásban részesülnek. Mások viszont könnyedén kibújhatnak az adó megfizetése alól.

MTI Gazdaság

Már ma dönthet az Országgyűlés a válságadókról

Az Országgyűlés akár már ma elfogadhatja a válságadók bevezetéséről szóló kormánypárti képviselői önálló indítványt és az év végéig meghosszabbíthatja az október 6-án a vörösiszap-katasztrófa miatt Veszprém, Győr-Moson-Sopron és Vas megyében kihirdetett veszélyhelyzetet. A miniszterelnök napirend előtt a második akcióterv részleteit ismerteti.

MTI Gazdaság

Nem örül neki, de elfogadja a Coop a válságadót

A Coop-csoport tagjai tudomásul veszik és elfogadják a kormány döntését a kiskereskedelmet érintő úgynevezett válságadóval kapcsolatban, mivel úgy ítélik meg, hogy ez középtávon elősegítheti a magyar gazdaság stabilizálását, gyorsíthatja a válságból való kilábalást - tudatta a Coop-csoport.

Gazdaság

Válságadó: még jól is jöhet

A Nemzetközi Vállalatok Magyarországi Társaságának elnöke nem tartja elítélhetőnek és hosszú távon kedvező hatást tulajdonít a válságadóknak.