szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A KDNP üdvözli a szerdán bejelentett kormányzati gazdasági intézkedéseket, az ellenzéki pártok szerint viszont ezek újabb terheket jelentenek majd. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a kabinet szerdai ülése után jelentette be, hogy a kormány az idén két lépésben, összesen 500 milliárd forintos "drasztikus" bürokráciacsökkentő programot dolgoz ki, amelynek 2012-től már érezhető hatása lesz a vállalkozások számára.

Matolcsy bejelentette azt is, hogy nem fagyasztják be a béreket a közszférában, az állam azokat emelni fogja. Közölte: "a közszféra esetében 5 százalékos létszám leépítési kötelezettséget vállalt a kormány", ez megegyezik a közszféra természetes fogyásával, amit nem pótolnak." A konvergenciaprogramban az szerepel, hogy az állam, mint ahogy idén is, a béreket a közszférában emeli, csak a közszféra létszáma csökken, és ezért csökken a közszférában rendelkezésre álló bértömeg is". A kormány emellett úgy döntött, hogy a magánszemélyek levonhatják a személyi jövedelemadó (szja), az egyszerűsített vállalkozói adó (eva), illetve az egyszerűsített közteher-viselési hozzájárulás (ekho) alapjából az általuk az Összefogás az államadósság ellen elnevezésű alapba befizetett összeget.

Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője az MTI-nek azt mondta, hogy a bürokrácia burjánzása sok bosszúságát okoz az állampolgároknak. "Mindenki fülének jól hangzott a gazdasági miniszter bejelentése a bürokráciacsökkentő csomagról" - jelentette ki. Szerencsés megoldásnak nevezte, hogy az ötszázalékos létszámleépítés a természetes fogyáson keresztül valósul meg. Kitért arra is, hogy a megfogalmazott aggodalmak ellenére lesz béremelés a közszférában. A kereszténydemokrata politikus azt, hogy a befizetés az államadósság-csökkentő alapba levonható az adóból, a magánszemélyek és vállalkozások társadalmi felelősségének értékeléseként jellemezte.

Matolcsy, a számzsonglőr

Mesterházy Attila, az MSZP elnöke és parlamenti frakcióvezetője a bejelentéssel kapcsolatban az MTI-nek nyilatkozva számzsonglőrnek nevezte Matolcsy Györgyöt. Mint mondta, kíváncsian várják, hogyan valósul meg a bürokrácia most beígért csökkentése, de remélik, ahhoz nem kapcsolódik még több közszférában és közalkalmazotti státuszban dolgozó elbocsátása. Az ellenzéki párt vezetője üdvözlendőnek tartaná az adminisztrációs terhek kis- és középvállalkozásokat is érintő csökkentését, egyelőre azonban - mint fogalmazott - azt látják, hogy a kormány fokozatosan nagyobb terhekkel terheli ezen cégeket.

Az LMP "a látszatkormányzás újabb iskolapéldájának" tartja Matolcsy György szerdai bejelentéseit. Scheiring Gábor, az LMP gazdaságpolitikai kabinetjének vezetője azt MTI-nek azt mondta, hogy a kormány, ahogy a Széll Kálmán Terv bejelentésekor, úgy most is csak konkrétumok nélküli, "ködös ígéreteket fogalmazott meg" az adórendszer egyszerűsítésével kapcsolatban, így ezeket nehéz értékelni.

Megállapítása szerint egyetlen lényegi bejelentés hangzott el, mégpedig az, hogy két év múlva vége az adójóváírásoknak. "Ez azt jelenti, hogy az Orbán-csomag egy újabb lépésével egy újabb brutális újraelosztást hajt végre a kormány a társadalom aljáról, a társadalom tetejére" - mondta a képviselő. Azt viszont pozitívumnak nevezte, hogy a kisvállalkozásoknak a jövőben nem kell könyvvizsgálóhoz fordulniuk, és egyszerűsítik az adóbevallásokat is. Hozzátette, ezt a döntést elvileg támogathatónak tartják, de mivel itt sem hangzottak el konkrétumok így azt sem látják, hogy ettől az intézkedéstől hogyan nőne a munkahelyek száma. Szijjártó Péternek az Összefogás az államadósság ellen elnevezésű alapot érintő bejelentéseit a "hamis ellenségkép megteremtésének tipikus esetének" nevezte. Scheiring Gábor meglátása szerint ezzel akarják elterelni a figyelmet arról, hogy "a valós társadalmi problémákra a kormánynak nincsen megoldása".

A szegények még szegényebbek lesznek?

A Jobbik elutasítja az adójóváírás kivezetését, az ugyanis ismét a kis- és közepes keresetű magyar családokat sújtja majd. Volner János, a Jobbik frakcióvezető-helyettese, az MTI-hez eljuttatott közleményében arra hívja fel a figyelmet, hogy növekedni fognak a társadalmon belüli jövedelemkülönbségek: a szegények még szegényebbek, a gazdagok pedig még gazdagabbak lesznek. A kormány újabb kiadáscsökkentő intézkedésével a 250 milliárd forintos, immár megszorítássá vált zárolás és a Széll Kálmán Tervből következő évi 900 milliárd forintos elvonás után újabb megszorító intézkedést hoz - olvasható a közleményben.

A Jobbik szerint a közszférában bejelentett bérbefagyasztás és létszámstop drámai következményekkel fog járni az egészségügyben, az oktatásban és az államigazgatásban dolgozó 760 ezer kiszolgáltatott emberre, hiszen a tehetséges, piacképes tudással rendelkező munkavállalók elhagyják a közszférát. Ez pedig nyilvánvaló minőségromlást okoz. A kormány a közszféra "természetes fogyása" következtében kívánja évi 5 százalékkal csökkenteni a foglalkoztatotti létszámot, amely nem átgondolt, ésszerű szerkezetváltást, hanem a szocialista kormányok alatt megszokottá vált "fűnyíróelv" alkalmazását jelenti - közölte Volner János.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!