szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Szociális Unió kezdeményezi, hogy a kormány - a hazai bankok bevonásával - hozza létre a Nép Bankot, amely bank működésének elsődleges célja a devizahitelek végtörlesztéséhez szükséges forint források biztosítása kamattámogatott hitelezés formájában.

Nép Bank létrehozását kezdeményezi a devizahitelesek megsegítésére a Szili Katalin vezette Szociális Unió(SZU) - közölte Gráner Gyula elnökhelyettes és Bányász Róbert Sándor, a SZU ifjúsági tagozatának elnöke szerdán az MTI-vel. A politikusok közleménye szerint "a Szociális Unió kezdeményezi, hogy a kormány - a hazai bankok bevonásával - hozza létre a Nép Bankot, amely bank működésének elsődleges célja a devizahitelek végtörlesztéséhez szükséges forint források biztosítása kamattámogatott hitelezés formájában".

"Családok százezreit, kisvállalkozások tízezreit, önkormányzatok százait veszélyezteti a teljes ellehetetlenülés az erős svájci frank és euró miatt súlyosbodó törlesztési terheik miatt. A Szociális Unió az adósok védelmét, a nemzetgazdaság motorjának felpörgetését a devizahitelek forintra váltása céljából - állami közreműködéssel - szervezendő Nép Bank megalapításában látja" - olvasható a közleményben.

A szervezet rámutat: a devizahitel-csapda záródásának elkerüléséhez központi jelentőségű lehet egy többségében állami tulajdonban álló, akár a Magyar Fejlesztési Bank közvetlen részvételével, és egyúttal a hazai devizaalapú hitelezésben érintett bankok részesedésével létrehívott, kifejezetten a hitelkárosultak megsegítésére szakosított pénzintézet. A Nép Bank kedvezményes hitel-konstrukcióit a hazai bankrendszer közreműködésével juttathatja el az igénylőknek, a Magyar Fejlesztési Bank hitelezési gyakorlati tapasztalatai alapján.

Szili Katalin
Túry Gergely

A Szociális Unió szerint "a nemzetgazdaság motorja 2012-ben leáll, hacsak nem leszünk képesek belpiacunk, azaz fogyasztóink védelmére". Hazánkban 5200 milliárd forintra rúg a lakáscélú- és szabad felhasználású devizaalapú jelzáloghitel-állomány, amihez a helyhatóságok részéről 600 milliárd forintos, valamint a KKV-k oldaláról további 450 milliárdnyi devizaadósság társul - ismerteti a közlemény. 

Hozzáteszi: miután a kisvállalkozói hitelállomány fele, a lakossági jelzálogadósság kétharmada devizaalapú, a Szociális Unió ezen ördögi kör felszámolására hatástalan eszköznek tartja a mindössze a lakossági devizaadósok ötöde számára kiutat jelentő kedvezményes végtörlesztés lehetőségét. Ráadásul e kivételes jogintézmény 2011. december 31-én már le is járó határideje a családon belüli összefogással, vagyonelemek eladásával biztosított végtörlesztés lehetőségét - az idő rövidsége folytán - gyakorlatilag teljesen kizárja. Sőt, az átváltási hullámot követő újabb forintgyengülés következtében tovább fokozza a végtörlesztésre képtelen alacsony- és átlagjövedelműek havi törlesztési terheit. 

A Szociális Unió szerint egy átfogó csődhullám nem érdeke a hiteleik visszafizetésében érdekelt bankoknak sem, így azok bizonyos fokig nyilván partnerek lennének a minden érintett számára kármentő megoldást jelentő, népbanki konstrukció útjára indításában.

A lakosság, a kisvállalkozások és a helyhatóságok devizahiteleinek kedvezményes árfolyamon történő forintra váltása, az érintett hitelszerződések átütemezése, valamint e forinthitelek kamattámogatása tartozna a Nép Bank kizárólagos tevékenységi körébe, amely az ország legszerteágazóbb hálózatával rendelkező Magyar Posta és a takarékszövetkezetek, valamint az OTP Bank (mint a legnagyobb lakossági bank) fiókhálózatára építve fejtené ki tevékenységét - vázolta a részleteket a két politikus közleménye. 

A Szociális Unió szerint a devizahitel-csapda záródásának elkerülése, a hazai fogyasztás és termelés fokozása, valamint az államháztartás helyzetének - megszorításoktól mentes - stabilizálása egyidejűleg kizárólag a Nép Bank megalapítása révén érhető el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!