szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem befolyásolja az Egyesült Államok lehetséges legjobb, "Aaa" szintű kormánykötvény-besorolásait, hogy eredmény nélkül végződött az 1200 milliárd dolláros deficitcsökkentési terv kidolgozásával megbízott kétpárti kongresszusi bizottság tárgyalássorozata - közölte szerdán a Moody's Investors Service.

A nemzetközi hitelminősítő londoni állásfoglalása szerint az 1200 milliárd dolláros államháztartási megtakarítás így is megvalósul majd 2013-tól, a költségvetés-ellenőrzési törvényben foglalt automatikus kiadási korlátozások révén. A Moody's szerint ezért a megállapodás elmaradása nem módosítja a törvényben kijelölt amerikai költségvetési pályát.

A ház hangsúlyozta ugyanakkor azt a véleményét is, hogy a kongresszusi bizottság kudarca nyomán most már valószínűtlen jelentősebb mértékű költségvetési konszolidációs intézkedések életbe léptetése a jövő novemberi amerikai elnökválasztás előtt.

A Moody's szerint azonban a törvényben foglalt deficitcsökkentésen túl még további konszolidációs intézkedésekre lesz szükség az amerikai államadósság növekedési folyamatának visszafordítása végett. Ez volt az elsődleges oka annak, hogy a hitelminősítő augusztus 2-án leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az Egyesült Államok államadós-besorolásának kilátását - áll a Moody's szerdai elemzésében.

A másik két nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's és a Fitch Ratings már a hét elején közölte, hogy egyelőre nem nyúl az Egyesült Államok szuverén adósbesorolásaihoz a kongresszusi "szuperbizottság" tárgyalássorozatának kudarca ellenére sem, de ezek a cégek nem zártak ki későbbi negatív hitelminősítői lépéseket.

A Standard & Poor's, amely a nyáron - első ízben - leminősítette az amerikai államadós-besorolást, a kongresszusi kudarc bejelentése után szintén azt közölte, hogy a fejlemény nem befolyásolja sem az Egyesült Államok adósosztályzatait, sem azok kilátását.

Az S&P rövid közleménye szerint ugyanakkor az a tény, hogy a kongresszusi testület képtelen volt megállapodásra jutni olyan költségvetési intézkedésekről, amelyek stabilizálhatnák a hazai össztermékhez mért amerikai államadósság-rátát, alátámasztja a cég által az Egyesült Államok leminősítéséről hozott augusztusi döntést.

A Standard & Poor's közölte, hogy várakozása szerint ezután is érvényben maradnak az idei költségvetés-ellenőrzési törvényben körvonalazott kiadáskorlátozások, ám ha ezek lazulnának, az növelheti az amerikai államadós-besorolásra nehezedő, lefelé ható nyomást.

A Standard & Poor's augusztus 5-én jelentette be, hogy az Egyesült Államok addigi lehetséges legjobb, "AAA" hosszú távú államadós-besorolását egy fokozattal "AA plusz"-ra rontotta, további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással. Az S&P azzal a véleményével indokolta a döntést, hogy az adósságlimit-emelési vita lezárásaként létrejött államháztartási konszolidációs terv elégtelen a középtávú amerikai államadósság-pálya stabilizálásához.

A legnagyobb európai hitelminősítő, a Fitch Ratings a kongresszusi bizottság kudarcának hét eleji bejelentése után, Londonban kiadott értékelésében felidézte, hogy amikor augusztus 16-án stabil kilátással megerősítette az "AAA" amerikai adósosztályzatot, ehhez akkor azt a megjegyzést fűzte, hogy a "szuperbizottság" kudarca valószínűleg negatív hitelminősítői lépést eredményezne a cég részéről. Ez a legnagyobb valószínűséggel az amerikai besorolás kilátásának negatívra rontása lesz.

A Fitch közölte, hogy ha negatívra rontja az amerikai osztályzat kilátását, az 50 százaléknál nagyobb esélyt jelezne az Egyesült Államok két éven belüli leminősítésére.

A hitelminősítő a "szuperbizottság" kudarcának bejelentése után közölte azt is, hogy várhatóan november végéig befejezi az amerikai adósbesorolás felülvizsgálatát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!