szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az állami kamattámogatással kiegészített árfolyamgát igénybevételére buzdítja a közszolgákat Orbán Viktor – derül ki a hvg.hu birtokába került emailből. A kormányfő ugyanis a magas postaköltségek miatt nem papíralapú, hanem elektronikus levelet küldött, amelyben elmagyarázza, miért is jobb, hogy a kormány nem a közszolgák végtörlesztését támogatta.

Orbán először január elejére, majd múlt péntekre, később a hét elejére ígérte ugyan a közszolgáknak a végtörlesztésről szóló második levelét, de az érintettek csak csütörtökön kapták meg. Ráaádsul nem postai úton, hanem emailben. A hvg.hu információi szerint a kormány amiatt döntött emellett, hogy a miniszterelnök előző levelezése 61 millió forintba került. Az államigazgatás dolgozóinak pedig aláírásukkal kellett igazolni, hogy megkapták Orbán Viktor tájékoztatóját.

A kormányfő tavaly karácsonykor buzdította a közszférában dolgozókat arra, hogy éljenek a végtörlesztés lehetőségével. Levelében azt kérte, jelentkezzenek be bankjuknál a kedvezményes végtörlesztésre, a kormány pedig kedvezményes kamatozású forinthitel biztosításával segít. Néhány nappal később Orbán Viktor a Kossuth Rádióban adott interjújában azt mondta, január elején újabb levelet küld szét az érintettek között, amelyben leírja, hogy milyen segítséget ad a kormány, és mit kell tenniük.

Azóta azonban kiderült, a kormány a közszféra dolgozóinak nem ad semmilyen segítséget a végtörlesztéshez, mivel kicsúsztak az időből. Csak a múlt pénteki kabinetülésen döntöttek a kérdésről, addigra viszont minden bank felfüggesztette a kiváltó hitelek igénylését.

A megcsúszott levél

Orbán ezért csak csütörtökön küldte szét elektronikus levelét, melyben „munkatársainak” megköszönte, hogy bejelentkeztek a végtörlesztésre, ezzel ugyanis „nagyban hozzásegített bennünket ahhoz, hogy sikeres tárgyalásokat folytathassunk a bankokkal”, aminek köszönhetően kedvezőbb devizahitelezési formát ajánl.

Mint írta, a kormány akart ugyan kamattámogatást nyújtani a végtörlesztésre fölvett hitelekre, de „a bankok a rövid távú kockázatok elkerülése érdekében láthatóan zárolták a hitelezést”. Orbán bizonygatja, hogy amit most a kormány kitalált, azzal még jobban járnak a közszolgák, mivel alacsonyabb havi törlesztőrészletet fog jelenteni, mint a végtörlesztés.

Orbán Viktor levelet fogalmaz
Facebook.com/orbanviktor

Az új árfolyamgátról szóló törvényjavaslatot februárban alkotja meg az Országgyűlés. A közszolgáknak a kormány - a gyermekszámtól függően változó mértékben - további kamattámogatást biztosít. A közszolgákat arra kéri, hogy munkáltatójuknál érdeklődjenek majd, mert hamarosan elkészülnek a havi törlesztőrészletek pontos megállapításához szükséges modellszámítások. „Arra kérem, vegye igénybe az állami kamattámogatással kiegészített árfolyamgát lehetőségét” - zárta sorait Orbán.

Közalkalmazottak: egyenlőbbek az egyenlőbbeknél

Giró-Szász András kormányszóvivő múlt pénteken közölte, hogy a végtörlesztésnél kedvezőbb kondíciójú, állami kamattámogatással kiegészített árfolyamgát rögzítését ajánlja a kormány a közszféra devizahitellel rendelkező dolgozóinak. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerdán tájékoztatott a részletekről, és kiderült, komoly kedvezményt ad a kormány a közszférában dolgozó devizahiteleseknek, de csak azoknak, akik akartak és nem tudtak végtörleszteni. Ha belépnek az árfolyamvédelmi programba, a kabinet 3 százalékpontos kamattámogatást nyújt nekik a rögzített és a piaci árfolyam különbségéből felhalmozódó tőketartozásra, amihez gyermekenként további 1 százalékpontos kamattámogatás jár.

Ezen felül egyszeri támogatást is kapnak a közszolgák: olyan összeget határoznak meg nekik, aminek köszönhetően olyan helyzetbe kerülnek, mintha már február elsejétől az árfolyamvédelmi programban törlesztettek volna.

A kormányhivatalok emailcímeket gyűjtenek

 

Azt nem tudni, van-e összefüggés Orbán emailjével, de érdekes egybeesés, hogy a megyei kormányhivatalok az érettségit szervező középiskolák igazgatóit arra kérték, küldjék meg számukra az adott iskolában foglalkoztatott pedagógusok személyes emailcímeit. A Pedagógusok Szakszervezete szerint ez jogsértő, ráadásul véleményük szerint az, hogy a kormányhivatalok „közvetlen kapcsolattartást szeretnénk kialakítani a jövőben az intézmény pedagógusaival a közoktatási feladatok ellátása során”, nem elégséges indok ahhoz, hogy jog gyakorlása és kötelezettség teljesítése érdekében bekérhetők legyenek ezek az adatok, ráadásul nem az adatbirtokos tanároktól.

A PSZ közleményében azt írta, a levelekben a kormányhivatalok nem jelölték meg, milyen törvény felhatalmazása alapján és konkrétan milyen cél érdekében kérik a pedagógusok elektronikus hozzáférhetőségét. Nem jelölték meg azt sem, ki fogja kezelni az adatokat, mennyi ideig és milyen formában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!