szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kínai valuta világgazdasági szerepének növekedése ellenére sem várható rövid távon nagyobb címletű bankjegyek kibocsátása Kínában - mondta a központi bank (PBoC) kormányzóhelyettese hétfőn.

Az 500 vagy 1000 jüanos bankjegyek nyomása nem szerepel a központi bank tervei közt - jelentette be a PBoC hétfői sajtótájékoztatóján Hu Hsziao-lien (Hu Xiaolian), a bank kormányzóhelyettese. Ennek két fő oka van: a nagyobb címletek egyrészről hamisításuk esetén nagyobb veszteséget jelentenek, másrészt pedig az inflációt gerjeszthetik - sorolta Hu.      

A kelet-ázsiai országban jelenleg a mintegy 3.600 forintnak megfelelő 100 jüanos a legnagyobb címlet, így nagyobb értékű készpénzes fizetéskor gyakran előfordul, hogy egy egész köteget kényszerülnek leszámolni a vásárlók. A kényelmetlenül kis címletek a pénz szállításánál, tárolásánál is gondot jelentenek, s a feltűnően vastag pénztárcák egy esetleges lopás esélyét is növelik.    

Mao Jü-si (Mao Yushi), neves kínai közgazdász már 1997 óta az 500 jüanos bevezetését szorgalmazza, számításai szerint ugyanis a nagy forgalomban a bankjegyek gyorsan elhasználódnak, és pótlásuk évente 1-2 milliárd jüan (36-72 milliárd forint) költséget ró az országra. A jüan további nemzetköziesedése szükségszerűen magával hozza majd nagyobb címletek kibocsátását - intenek türelemre elemzők.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!