szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bokros Lajos szerint szinte mindenütt a visszájára kell fordítani azt, ami a Fidesz kormányzása alatt eddig történt. Az EP-képviselő, közgazdász a Magyar Narancsnak adott interjújában kijelentette, az új alkotmánynak meg kellene buknia a gyakorlatban, a Fidesz pedig már most "kulturális koalícióban" van a Jobbikkal.

Az iskolák, kórházak centralizációjától kezdve egészen a munkaügyi vagy a nyugdíjintézkedésig azt lehet látni, hogy a bevezetett lépések mindenhol a minőségromlás irányába hatnak – jelentette ki a Magyar Narancs legfrissebb számának adott interjújában Bokros Lajos közgazdász, európai parlamenti képviselő.

"Óriási hiba"

"Nem lehet a nemrég bevezetett intézkedéseket reformnak nevezni, ha a nyugati felzárkózás helyett még a visegrádi országoktól is leszakadunk" – mondta Bokros, aki szerint ez a folyamat már 12 éve tart és akkor kezdődött, amikor az első Fidesz-kormány "szabadjára engedte a költségvetési túlköltekezést, ami lassította a gazdasági növekedést, és elrontotta a külső és belső pénzügyi egyensúlyt.

"A Medgyessy- és Gyurcsány-kormányok idején a felelőtlen túlköltekezés miatt iszonyatosan megnövekedett az állam adóssága, ami alapvetően aláásta a reformszellemet" – fejtette ki az EP-képviselő, aki szerint voltak olyan reformszilánkok, melyek bizonyos területeken előrelépést hoztak, ám ezek jelentőségét "elhomályosítja", hogy más területeken durva visszalépések történtek.

Bokros Lajos
Túry Gergely

Bokros "több mint bűnnek", "óriási hibának" nevezte, hogy a 2002-es választások eredményeként hatalomra jutott szocialista-szabad demokrata kormány megvalósította a jóléti rendszerváltásnak nevezett választási ígéreteit. "Hihetetlen mértékű bérnövekedést hajtottak végre elsősorban a közalkalmazotti szférában anélkül, hogy elindítottak volna reformokat" – fogalmazott a lapnak a közgazdász.

"A mai kormány utálja a piacot"

2006-ban újból előállt a reformok kényszere, mivel az azt megelőző négy év szétrombolta az ország pénzügyi egyensúlyát, majd jött az őszödi beszéd és az utána következő események, melyek Bokros szerint "kellően elbátortalanították a bimbózó reformtörekvéseket". "Az egésznek gyalázatosan véget vetett a 2008. márciusi népszavazás, amikor a Fidesz vezette ellenzék demagóg és populista fellépésével sikerült végleg elgyengíteni a kormány mégoly bátortalan reformhajlandóságát is" – fogalmazott Bokros, hozzátéve: "ez az ellenzék történelmi hibája, avagy épp bűne".

Az EP-képviselő szerint 2010-ben a Fidesz egyedülálló történelmi lehetőséget kapott a reformok megvalósítására, de szerinte elolvasva a párt választási programját, kiderül, hogy "itt nem egy piaci reformokat kívánó politikia erőről van szó". "A mai kormány egyáltalán nem hisz a piacgazdaságban, nem hisz a kapitalizmusban, utálja a piacot, a tőkét, különösen a külföldit. (...) Ettől hiába várunk reformokat, hiszen eleve reformellenes a világnézete" – jelentette ki.

Az új alkotmányról szólva kijelentette: annak meg kell buknia a gyakorlatban. "Az alkotmányos jogállamot, a fékek és ellensúlyok finom rendszerét, az intézményeket a parlamenttől az Alkotmánybíróságig, a Számvevőszéktől a Költségvetési Tanácsig, a Nemzeti Banktól a Versenyhivatalig csak akkor lehet majd újjáépíteni, ha ez az alkotmányos berendezkedés megváltozik, és meg lehet alapítani Magyarországon a negyedik köztársaságot" – hangsúlyozta Bokros, aki szerint az ország gazdaságát megfelelő reformok elindításával három év alatt emelkedő pályára lehetne állítani, de a jogi-alkotmányos válság és a mögötte meghúzódó kulturális-erkölcsi válság kezeléséhez "legalább egy emberöltő szükséges".

"Orbán Viktort ma már szinte nem hívja meg senki"

Bokros szerint nemcsak szomszédainkkal, hanem az egész európai és észak-atlanti civilizációval folyamatosan perben-haragban állunk. "Orbán Viktort ma már szinte nem hívja meg senki, aki számít a világpolitikában. Ez azért veszélyes, mert egy kicsi, teljesen nyitott, nyersanyagban szegény gazdaság nem tud nemzetközi együttműködés nélkül fejlődni" – jelentette ki.

A közgazdász szerint a Fidesz már most kulturális koalícióban van a Jobbikkal, "és ha úgy hozza a politikai szükség, akkor nyílt kormánykoalíciót fog kötni vele". "Ez lesz az a pillanat, amikor az Európai Unió falhoz lesz állítva, és fel fog merülni a kérdés, vajon mit lehet még tolerálni" – tette hozzá.

Bokros szerint ha a kormányzás hitelessége helyreáll, akkor az "önmagában anyagi erővé válik". "Ha a társadalom elkezd hinni abban, hogy a kormány által megjelölt út helyes, akkor a cél megvalósításáért hajlandó lesz eredményesen dolgozni. Ez elemeiben jól kimunkált, szakmailag megalapozott gazdaságpolitikát igényel. (...) Az a helyzet, hogy szinte mindenütt a visszájára kell fordítani azt, ami a Fidesz kormányzása alatt eddig történt" – jelentette ki a közgazdász.

A teljes interjút a Magyar Narancs legfrissebb számában olvashatja!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!