Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Szennyvizek tisztítására használt baktériumokkal termelhetnek energiát, de az új eljárás egyelőre még drága.
A kommunális szennyvíz tisztítására használt baktériumok elegendő elektromos energiát állíthatnak elő, akár az egész szennyvíztisztító telep működtetéséhez is, amerikai kutatók új eljárásával. A Science tudományos magazinban ismertetett technológia egy viszonylag új tudományterületen, az elektro-mikrobiológián alapul, amely azt tanulmányozza, hogy bizonyos mikrobák miként képesek elektromos áramot előállítani saját sejtjeiken kívül.
A mikrobák azzal tisztítják meg a szennyvizet, hogy az abban lévő szerves anyagot táplálékként elfogyasztják, az így nyert energiából áramot tudnak termelni, a keletkezett áramot pedig kinyerhetik és tárolhatják.
Bruce Logan, a Pennsylvaniai Állami Egyetem kutatója, a tanulmány társszerzője elmondta, olyan eljárást írtak le, amelyben bizonyos mikroorganizmusokat úgy kapcsolnak össze eszközökkel, hogy azok elektromos áramot, energiát termelnek. Becslések szerint az Egyesült Államokban a teljes energiafelhasználás mintegy 3 százalékát fordítják a szennyvíz megtisztítására, és legalább 5 százalék kerül a teljes vízinfrastruktúrába. "Egyértelmű, hogy ez nem tartható fenn" - vélekedett Logan.
A kutatók által felvetett eljárás iránt már több nagy cég érdeklődik, köztük a Siemens és a General Electric, ahogyan kisebb vállalatok is. Akadályt jelent egyelőre, hogy a technológia megvalósításához szükséges berendezéseknek nagy a beruházási költségük, és szükség van az ily módon való energiatermelés hatékonyságának növelésére. "Most még kissé drága" - foglalta össze a helyzetet Logan.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Egy akvizíció során a vételár mellett az adózási következményeket is hasznos számba venni a tranzakció tervezésekor.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
A világ valaha élt leggazdagabb emberének nevét Nyugat-Afrikán kívül szinte senki nem hallotta, de mi a helyzet a többiekkel?
A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.
Talán mindenki halott már Bugyiról és Taktaharkányról, ám ezeken kívül is rengeteg érdekes nevű település van Magyarországon. Játsszon velünk!
Az 51 éves brit szakember húsz éven át dolgozott a Red Bullnál.
Kiara Lord posztolt egy szelfit.
Ez már a második alkalom.
Az ügyben érintett lehet egy magyar kölcsönügylet is.