szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Meg kell békülnünk azzal, hogy lassabb lesz a gazdasági növekedés, a magyar kormánynak viszont meg kell barátkoznia azzal, hogy Magyarország Európába van beágyazva – mondta a Magyar Bankszövetség elnöke Egerben.

Előbb-utóbb mindenkinek abba kell hagynia a bankárok szapulását: nélkülük ugyanis nem jutunk egyről a kettőre. A hitel híja mindent megakaszt – mondta Széchenyire utalva Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke az 50. Közgazdász-vándorgyűlésen, Egerben. A bankszövetség elnöke szerint a 2008-as globális válság kitörését követően a politika visszavette a hatalmat a bankrendszer felett globális szinten, és ezzel véget vetett annak a virágkornak, amely a kilencvenes évektől 2008-ig tartott.

Patai Mihály szerint a következő években meg kell békülnünk azzal, hogy lassabb lesz a gazdasági növekedés, a magyar kormánynak viszont meg kell barátkoznia azzal, hogy Magyarország Európába van beágyazva, ami azt is jelenti, hogy a külföldi vállalatoknak fontos marad a szerepe. Emellett a bankszövetség elnöke szerint meg kell barátkoznia azzal is, hogy egy szerény nyereségű bankrendszerre szükség van.

A következő iddőszakban drasztikusan beszűkül a magyar banktorta és a pénzintézetek üzleti lehetőségei lecsökkennek – mondta Patai Mihály. A lakossági hitelezés a következő időszakban sokkal visszafogottabb lesz, az ingatlanfinanszírozásnak (a nagy ingatlanprojektek hitelezésének) jó időre vége, az állammal és az önkormányzatokkal pedig nem mernek üzletelni a bankok, ugyanis a magyar állam megítélése jelentősen romlott az elmúlt években.

Likviditás is kevesebb lesz, a magyar bankrendszer alacsonyabb hitel/betét arányra áll be, és lassú növekedést prognosztizálhatunk a hitelpiacon – mondta a bankszövetség elnöke. Emellett azonban hangsúlyozta azt is, a magyar bankrendszer sokkal stabilabb, mint bármelyik európai bankrendszer, a tőkemegfelelése másfélszerese az európai átlagnak. A hitelállománnyal viszont komoly problémái vannak a magyar pénzintézeteknek.

A magyar beruházási ráta nem egyszerűen folyamatosan csökken, hanem olyan mértékben esik, hogy elszakad a régiós országok teljesítményétől. Ennek oka, hogy Magyarországon a többi országnál kevesebb hitelt pumpáltak a bankok a rendszerbe – fejtette ki a bankszövetség elnöke.

A bankrendszer profitabilitása korábban viszonylag jó volt, az utóbbi 2-3 évben viszont katasztrofális – mondta Patai  Mihály, és hangsúlyozta a kilencvenes évektől számolva 3,2 százalékos a magyar bankok eszközarányos nyeresége, ami nem magas, hanem alacsony nemzetközi összehasonlításban.

Magyarországon drasztikusan csökken a külföldi források beáramlása is. A külföldi forrásokat a magyar bankrendszer az anyabankoktól hozta be az elmúlt 10 évben. Az utóbbi időszakban a hitelként kapott külföldi források rövidebb és rugalmasabb devizacsereállományra változtatták.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!