szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az a civilszervezet, melynek augusztus 1-jén adótartozása van, nagy eséllyel kiírja magát a személyi jövedelemadó egy százalékos felajánlásainak a kedvezményezetti köréből – írta közleményében az adóhatóság, melyet azonban csak saját netes faliújságjára tett ki.

„Felhívjuk az alapítványok, közalapítványok, illetve egyesületek (civil szervezetek) figyelmét arra, hogy amennyiben számítanak a személyi jövedelemadó 1%-ára, de köztartozásuk van, azt 2013. július 31-ig, továbbá a 2013. augusztus 1-jétől esedékessé vált köztartozásukat az esedékesség napján rendezniük szükséges!” – Így kezdődik a NAV honlapján július 29-én megjelent közlemény, melyben az adóhatóság a köztartozás-mentességi kritériumra hívta fel a figyelmet. Az adóhatóságnak jogszabályi felhatalmazása van arra, hogy csak kivételes méltányosságot érdemlő esetben tekintsen el ettől a köztartozás-mentességre vonatkozó feltételtől, „különösen akkor, ha a rendelkezett összeg átutalásának meghiúsulása a kedvezményezett alapvető céljának elérését súlyosan veszélyezteti” - áll a közleményben.

Az elvárás racionális

Nagy Ádám, a Nemzeti Együttműködési Alap Tanácsának civil delegáltja szerint a civil szervezetek bevétele  az szja-ból felajánlható 1 százalékokból az adózók szabad döntésének eredménye, ezért törvényszerű, hogy bizonyos jogszabályoknak a szervezeteknek meg kelljen felelniük, ha a felajánlásokat elfogadják. Sőt, a kezelő állami szervezet részéről az is a racionális elvárás a szakember szerint, hogy az alapítványok az adóhatóság felé „tiszták legyenek”, illetve, akinek tartozása van, az rendezze. „Azt nem lehet megengedni, hogy egy szervezet például az idei adományokból rendezze a tavalyi adótartozásait. Ezért helyes, hogy ilyen előírás létezik” – mondja Nagy Ádám.

Horváth Szabolcs

Az 1 százalékokért bejelentkező szervezetekre bizonyos értelemben lehet úgy is tekinteni, mint egy piac szereplőire. Innen nézve - mivel a 4 millió szja-t fizetőnek nagyjából a fele rendelkezik évről-évre az adója 1 százalékának a sorsáról - az segíti a szervezetek átláthatóságát és ellenőrizhetőségét, hy ennek az adóhátralékos szabálynak megfelelnek. Csak néhány tucat szervezet van a jelenleg 23500 közhasznú szervezet közül, amely az 1 százalékokból össze tud gyűjteni évente több mint 10 millió forintot. Mint azt a Privátbankár korábban megírta: az adóhatóságnál vezetett lista élén a rák elleni küzdelmet célul kitűző szervezetek állnak. A listát a Daganatos.hu Alapítvány vezeti (328,06 millió Ft), de több mint 200 millió forint felajánlás érkezett a Gyermekrák Alapítványhoz, és a Gyermekmentő Támogató Alapítvány, illetve a Heim Pál Gyermekkórház Fejlesztéséért Alapítvány is több mint százmillió forintot kapott az 1 százalékokból.

A legtöbb felajánlást fővárosi székhelyű alapítványok kapják. Egy millió forintnál több felajánlás 703 szervezetnek jutott, de a táblázat szerint 76 olyan közhasznú alapítvány is van, melynek a számlájára a NAV kevesebb, mint ezer forintot utalhatott. A kis szervezetek közt azonban gyakran előfordul, hogy az 50-100 ezer forint körüli felajánlási összeget már nem kérik az alapítványok, mert ennek „rezsiköltsége”, azaz a pénzzel járó adminisztrációs és elszámolási kötelezettségek ennek az összegnek nagy részét eleve elvinnék.

Évi 5-6 ezer Ft/fő

Általánosságban a rendszerről azt eleht elmondani, hogy egy-egy adóbevallótól 5-6 ezer forint értékű felajánlás érkezik. Ahhoz tehát, hogy egy alapítvány 300 ezer forintra tegyen szert, legalább 60 ember felajánlása kell; „ez pedig valamilyen kampány nélkül nehezen érhető el” – mondta a szakember. Márpedig szerinte, ha kampány van, akkor ezt az adóhatósági kitételt érdemes betartani.

Ezért azoknak a szervezeteknek, melyek komolyabb bevételt remélnek az adószázalékokból, egyáltalán nem érdemes adóhátralékot generálniuk. Már csak azért sem, mert mint már előfordult, a NAV-nál visszatarthatók az utalások. Ráadásul az adóhatóság nyilvánosságra hozza azon szervezetek névsorát, melyek elesnek ettől a bevételtől. Ez pedig az alapítványok, szervezetek renoméját sokszorosan rombolhatja, és az adakozók rokonszenvét is elfordíthatja a szervezettől.

Lehetne névre szóló is az értesítés

Arról egyébként csak az adóhatóságnak vannak adatai, hogy az 1 százalékra jogosult szervezetek közül melyeknek van adóhátraléka. Erről a KSH sem vezet kimutatást, de szakértői becslések szerint az adótartozást felhalmozók száma igen alacsony. Az aktív, és további működésre készülő alapítványok közül ugyanis egyiknek sem fűződhet ahhoz érdeke, hogy efféle tartozást halmozzon fel. Nagy Ádám azt azonban hozzáteszi: a NAV saját honlapjára, néhány nappal a határidő lejárta előtt kikerült közlemény önmagában nem biztos, hogy meghozza a várt eredményt. A szakember szerint furcsa, hogy miközben az adóhatóság elektronikus adatbázisából cégre szólóan megtudható, hogy ki, mennyivel tartozik a NAV-nak, miért nem közvetlenül, ezen a kommunikációs csatornán keresztül szólítják fel a szervezeteket a hátralékaik rendezésére.

A NAV internetes oldaláról elérhető lista szerint eddig 965 kedvezményezett alapítványt, közhasznú szervezetet zártak ki az adományozotti körből. A kizártak köre nagyon vegyes. Benne van a nagyigmándi 4X4 Terepjárós Közhasznú Sportegyesület épp úgy, mint a fővárosi "A Fény Háza Alapítvány", a Szegedi Idegsebészetért Alapítvány, a Magyar Világítástechnikáért Alapítvány, illetve a Váci Férfi Kézilabdázásért Közhasznú Alapítvány is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!