szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hogyan lehetne megnyugtató növekedési pályára állítani a több sebből vérző európai gazdaságot úgy, hogy az állam nem süllyed el az adósságban, a munkanélküliség pedig csökken?

A válasz, Eric Labaye, a McKinsey igazgatója szerint egyszerű: az államoknak minden eszközzel támogatniuk kellene a vállalati szektor beruházásait – írja a Pénzügyi Szemle Online blogja. A közgazdász úgy látja, hogy a "hogyan kezeljük a válságot" típusú viták eddig rossz piaci szereplőtől várták a megváltást, nem az államnak kell ugyanis beruháznia, befektetnie és munkahelyet teremtenie – ezt ugyanis jóval gyengébb hatékonysággal teszi, mint a magánszektor –, hanem a vállalati szektornak, ahol van tőke, szaktudás és a hatékonyságot garantáló profitérdek.

Ha már a tőkénél tartunk, a vállalati szektor – csak a tőzsdén jegyzett cégek – 2011-ben Európában mintegy 750 milliárd eurónyi készpénzzel rendelkeztek, vagyis ekkora összeg pihent a bankszámlákon, többnyire néhány százalékos kamat mellett, és várta az ígéretes beruházási ötleteket. Emellett további két érdekes adat: az európai vállalati szektor 2011-ben mintegy 2000 milliárd eurónyi beruházást-befektetést valósított meg, szemben az államok 300 milliárd eurós értékével. A vállalati szektor esetében ez az összeg ugyanakkor alapos visszaesést jelent, 2007 és 2011 között ugyanis a vállalati beruházások volumene mintegy 350 milliárd euróval esett vissza, amely csökkenés az arányokat tekintve jóval meghaladta a gazdaság másik két fontos szereplőjének – lakossági, állami fogyasztás, beruházás – zsugorodását.

Eric Labaye hangsúlyozza, hogy a vállalati szektor beruházása a legfontosabb összetevője egy ország gazdaságának, két fronton is pörgeti ugyanis a GDP-t: egyrészt a beruházás azonnali értéket és munkahelyet teremt, másrészt javítja a gazdaság hosszú távú növekedési lehetőségeit, vagyis távlatilag is munkahelyet és fellendülést ígér. Az is látszik ugyanakkor, hogy ezeket a beruházásokat nem az államnak kell megtennie, az állam annyit tehet, hogy minden lehetséges eszközzel támogatja a magánszektor beruházásait, és olyan környezetet teremt, amely ideális ezen beruházások és befektetések megvalósításához.

Mit tehet tehát az állam? – teszi fel a kérdést a közgazdász. Rövid távon a legnagyobb segítség, amit egy állam a magánszektor beruházásaiért megtehet, az az adminisztratív akadályok lebontása, a korlátozó szabályok enyhítése és a liberalizáció. Minél kevesebb a korlát, a szabály, minél egyszerűbb az adminisztráció, annál több beruházás fog megvalósulni. Emellett az állam további feladata, hogy hiteles költségvetési politikát folytasson, és erősítse a jogbiztonságot, ami összességében hozzájárul a stabil makrokörnyezethez és ahhoz, hogy a kamatok alacsony szinten stabilizálódjanak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!