szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nyárra várhatóak a kárpátaljai gazdaságfejlesztési program első pályázatai, amelyek prioritásai között a turizmus fejlesztése, a mezőgazdasági termelés növelése, valamint a kis- és középvállalkozások erősítése szerepel

Az első meghirdetett pályázatok nyárra várhatók, szeptembertől megindulhatnak a kifizetések. Idén 2 milliárd forint költségvetési forrás mellé 20 milliárd forint Eximbank-hitel társul, 2017-ben a program tervezett költségvetési forrásigénye 5,2 milliárd forint - közölte az MTI-vel Grezsa István, a területért felelős kormánybiztos. Hozzátéve, hogy az Egán Ede-tervre alapozott elképzeléseket 2018-ban szeretnék befejezni, így a végleges keretösszeg 12+20 milliárd forint.

Grezsa István szerint a kárpátaljai politikai szervezetek összefogása mellett a történelmi egyházak is stratégiai partnerei a kormánynak, ezért annak képviselői is részt vesznek a pályázatok bírálati szakaszában. Most dolgozzák ki azokat a feltételeket, amelyek jogszerűen biztosítanak lehetőséget arra, hogy minimalizálják a támogatási összegek megadóztatását Ukrajnában.

 

A kormánybiztos az oktatási fejlesztésekről azt mondta: a Beregszászi II. Rákóczi Ferenc Főiskola a külhoni magyar felsőoktatás zászlóshajója. Márciusban a főiskola bővítése mellett a munkácsi római katolikus kollégium is támogatást nyert rendkívüli kormányzati intézkedés keretében, 2,14 milliárd forint értékben. Grezsa elmondta azt is, a most záruló tanévben ezer ukrán diák tanul magyart, mint választható idegen nyelvet iskolájában. Ehhez a tankönyvet is a magyar kormány biztosítja. Szándékukat megerősítendő a közelmúltban a korszerű oktatásnak megfelelő nyelvi tantermet adtak át Ungvár egyik központi iskolájában, Beregszász 5. számú intézményében pedig most épül hasonló. Májusban 105 helyszínen 30 fős csoportokban indult az ingyenes magyar nyelvoktatás felnőttek részére.

Szeptemberben a Károli Gáspár Református Egyetem Beregszászon képzést indít a magyart, mint idegen nyelvet oktató pedagógusok részére. "Az itteni többszörös túljelentkezés szintén jelzi, hogy bízik hazánkban Kárpátalja többségi társadalma is" - így a kormánybiztos.

Grezsa István szólt az egészségügyi támogatásokról is: a kórházszövetség korábbi elnöke, Velkey György irányításával jelenleg készül egy szakmai tanulmány az esetleges beavatkozási lehetőségekről, amelyek figyelembe veszik a kárpátaljai egyházi és világi véleményformálók közösen kialakított álláspontját is. A szakmai összegzést nem megelőlegezve, az bizonyos, hogy a most zárult uniós pénzügyi ciklusban felújított határ menti, hazai kórházak fokozott bevonásával javítani kell a kárpátaljai magyarok magyarországi egészségügyi ellátórendszerhez férésének helyzetén - mutatott rá. A szükséges források több százmilliós, akár milliárdos nagyságrendet is elérhetnek - közölte a kormánybiztos.

Elmondta: "a gesztuspolitika" keretei között Munkácson finanszírozzák a monarchia idején épült gyermekosztály tetőcseréjét, ultrahangkészüléket vásárolnak három járási intézmény számára, magyar nyelvű orvosi továbbképzést szerveznek Beregszászban, budapesti továbbképzésekhez járulnak hozzá nemcsak a magyar ajkú orvosoknak segítve.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!