A New York Times mutatta be, hogyan foglalta el a kormány az Origót

Figyelmeztető példa az Origo története mindenki számára egy olyan korban, amikor világszerte megkérdőjelezik a demokratikus normákat és a véleménynyilvánítás szabadságát - írta a New York Times.

  • hvg.hu hvg.hu
A New York Times mutatta be, hogyan foglalta el a kormány az Origót

Az oldal, amely megmutatja, hogyan halhat meg a szabad sajtó – ezzel a címmel jelent meg egy hosszú cikk a New York Timesban az Origo történetéről. Az írásban részletesen bemutatják, hogyan lett a legolvasottabb, független hírportálból néhány év alatt az Orbán Viktor szavait papagájként ismétlő médium.

Azt azért hozzátették a szerzők: az, ahogyan a kormány elfoglalta az Origót, figyelmeztető példa egy olyan korból, amikor világszerte megkérdőjelezik a demokratikus normákat és a véleménynyilvánítás szabadságát.

Azért is érdekes a példa a lap szerint, mert arra nagyon odafigyeltek, hogy a felszínen minden tűnjön demokratikusnak. Az Origo újságíróit soha nem verték meg, nem került senki sem börtönbe, de titkos tárgyalásokon már rég próbáltak nyomást gyakorolni a céget korábban tulajdonló Magyar Telekomra. Ott előbb öncenzúrával próbálkoztak, majd eladták a portált. Az hivatalosan most is magánkézben van, eközben azonban dől oda az állami pénz és cserébe kormánypropagandát lehet ott olvasni.

Hasonló a helyzet a magyar demokráciával is: első ránézésre jól üzemel a demokratikus intézményrendszer, megtartják a választásokat és elvben függetlenek a bíróságok is. Csakhogy a felszín alatt mindent a saját képére formál a Fidesz – írják.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek