0 százalék lesz a reklámadó, csökken a szállások áfája – itt vannak a gazdaságvédelmi terv részletei

Eltörlik a reklámadót, csökkentik a kiva kulcsát, megszüntetik az adófeltöltést. Összesen 14 döntést jelentett be Varga Mihály.

  • hvg.hu hvg.hu
0 százalék lesz a reklámadó, csökken a szállások áfája – itt vannak a gazdaságvédelmi terv részletei

A költségvetést jövő kedden nyújtják be a parlamentnek, és elfogadták a gazdaságvédelmi akciótervnek nevezett csomag fő pontjait is – mondta el a pénzügyminiszter. Varga Mihály arról beszélt: hiába a mienk az EU egyik legnagyobb növekedése, az eurózónában és Németországban is lassul a GDP-növekedés, ennek a hatásaira pedig nekünk is fel kell készülnünk. A cél az, hogy a magyar gazdaság legalább 2 százalékponttal az EU növekedése felett legyen.

Összességében 13+1 támogatási pontról döntött a kormány:

  1. a szociális hozzájárulási adó 2 százalékponttal csökken, 2019. július 1-jéről 19,5-ről 17,5 százalékra csökken, ez a kormány szerint idén 144, jövőre 156 milliárd forintot hagy a gazdaságnak – ez egyébként nem újdonság, a hatéves bérmegállapodás része volt,
  2. 13-ról 12 százalékra csökkentik a kisvállalati adó kulcsát 2020. január 1-jétől, ez 5 milliárdot jelenthet,
  3. adókat vonnak össze, és az adónemek számát csökkentik, például megszüntetik az egyszerűsített vállalkozói adót,
  4. eltörlik az adóelőleg-feltöltést, a májusi adóbevallással együtt kell a cégeknek rendezniük az adókat,
  5. eltörlik a reklámadót, egész pontosan 2022. december végéig 0 százalékos lesz a kulcsa,
  6. 18 százalékról 5 százalékra csökken a szálláshely-szolgálatások adója, de 4 százalékos turizmusfejlesztési hozzájárulást tesznek hozzá,
  7. a kistelepülési lakások építésénél vagy felújításánál 5 millió forintig áfavisszatérítést adnak,
  8. a munkásszállókat építő magáncégeket is támogatják,
  9. a fejlesztési adókedvezmények határát csökkentik, 2022-re a kisvállalatoknál 50, a közepes vállalatoknál 100 millió forintnál lesz igénybe vehető a kedvezmény,
  10. 10 milliárd forinttal megemelik a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. tőkéjét,
  11. ugyanígy 5 milliárdos tőkeemeléssel segítik a mezőgazdasági garanciarendszert,
  12. az öntözés rendszerét kiterjesztik és megerősítik, 2020 és 2030 között évi 17 milliárd forintot szánnak erre,
  13. a kutatás-fejlesztés és innováció támogatására jövőre 32 milliárd forinttal több jut, 157 milliárd forint,
  14. elindul a Magyar Állampapír Plusz program.

Kérdésekre válaszolva a miniszter elmondta: a zöldség-gyümölcs szektor áfacsökkentése még nem aktuális. Az azonnali átutalásokról is megkérdezték, erről annyit tudott ígérni, hogy tesztüzem kell. Előkerült a diákmunka témája is, bár a 14 pont között nincs ott. Varga Mihály azt ígérte, vizsgálják, hogy lehet-e az adózásában vagy a járulékainál engedményt tenni.

A kistelepülési lakások támogatásáról úgy pontosított Varga: azokon a településeken lesz erre lehetőség, amelyek most fent vannak a falusi csokra jogosultak listáján.

A kormány úgy számol, hogy idén és jövőre is 4 százalék körüli lesz a növekedés.

Arra a kérdésre, hogy van-e a kormánynak számítása arról, mennyibe kerül a 14 intézkedés, a miniszter kitérő választ adott: vannak kalkulációik, de több pont számszerű hatását még nem lehet megbecsülni.

Ami a reklámadó 0 százalékos kulcsát illeti: Fülöp Szilvia, a Magyar Reklámszövetség főtitkára a hvg.hu megkeresésére egyelőre röviden csak úgy reagált, hogy „örömmel hallottuk”, későbbre ígért bővebb tájékoztatást. A szövetség évek óta szorgalmazza a reklámadó eltörlését, az ugyanis szerintük csökkenti a mikro- és kisvállalkozások növekedési lehetőségeit. "Más helyzetben vagyunk, egy piacsegítő intézkedésként tekintjük az adókulcs felfüggesztését" – válaszolta Varga arra a kérdésre, hogy most miért viszik le 0 százalékra a reklámadót, ha pár éve még ragaszkodtak a magasabb kulcshoz.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek