szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Minél bonyolultabb egy rendszer, annál nagyobb a hiba valószínűsége, de Tilcsik András szerint van megoldás.

A legjobb üzleti könyvnek járó díjat nyerte el Kanadában Tilcsik András Chris Clearfielddel közösen írt, Meltdown (Leolvadás) című könyvéért. A mű a modern rendszerek működésében felmerülő emberi hibákat és azok esetleges megoldását vizsgálja számos ismert példán keresztül: írnak több atomerőmű-balesetről, a Volkswagen dízelbotrányáról, de még arról a kínos esetről is, amikor a 2017-es Oscar-gálán rossz filmet hirdettek ki a legfontosabb díj nyerteseként.

Tilcsik András a Harvardon végzett, jelenleg a Torontói Egyetem Rotman Menedzseriskolájának a munkatársa. Christopher Clearfielddel 2015-ben, a Meltdown ötletével elnyerték a 35 év alatti üzleti szerzők számára könyvtervük megvalósítására kiírt Bracken Bower-díjat.

2017-ben a menedzsment Oscarjának tartott Thinkers50 jelöltjei közé került a legjobb stratégiai gondolkodók kategóriájában. A Meltdown 2018 márciusában jelent meg, nem sokkal később a hvg.hu a szerzővel készített interjúban mutatta be:

Oscar-gála, atomerőmű: minden nagy rendszerbe bele van kódolva az összeomlás

Ha valami elromolhat, el is fog romlani - Murphy törvényét mindenki ismeri. Charles Perrow elméletét már kevésbé, pedig ma talán még aktuálisabb. Az amerikai szociológus az amerikai Three Mile Island-i atomreaktor 1979-es balesetét elemezve jutott arra, hogy minél bonyolultabb egy rendszer - márpedig egy atomerőműnél kevés összetettebb rendszer van - annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy a működésekor elkerülhetetlen valamilyen végzetes zavar.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!