Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Az év édesapja címre pályázhat az az amerikai lézerfizikus, aki fiát egy olyan luxusautóval lepte meg, melynek legolcsóbb változata is 639 ezer 700 dollár az olasz autógyár katalógusa szerint. Ezt mindössze 20 ezer dollárból hozta ki a professzor, aki be akarta bizonyítani a fiataloknak, hogy "ha a tudományt és a mérnöki tudást egyesítjük, akkor ezen a területen is érhetünk el eredményt". Sterling Backus professzor másfél évet áldozott az életéből a Lamborghini Aventadorra, melyet fia, Xanader kért tőle.
Eddig a Porsche jelezte, hogy pótalkatrészeket állít elő 3D-nyomtatóval, de komplett autót ebben a kategóriában még senki sem hozott össze. Pedig a nagy autógyárak nem olyan 3D-nyomtatót használnak, mint a lézerfizikus. A vállalkozó szellemű apát ez sem riasztotta vissza: három olcsó 3D-nyomtatóval vágott bele a kísérletbe, mellyel a Lamborghini-gyár 3D-modelljeit követte. Be akarta bizonyítani, megy ez olcsóbban is.
Ez nem másolás, alapnak vettük a Lamborghini-alkatrészeket, de ezeket mind tovább fejlesztettük a saját céljaink érdekében. Új autót hoztunk létre, de ez egyedi konstrukció. Nem eladó
– nyilatkozta a Design Boom portálnak a vállalkozó szellemű lézerfizikus, aki a hagyományos acélszerkezetet alkalmazta azokon a belső részeken, ahol nagyon nagy az igénybevétel. A műanyagot is szénszálakkal erősítette meg, hogy bírják a Lamborghini Aventadorra jellemző szédületes sebességet.
Nem kellett feltalálnia a spanyolviaszt a vállalkozó szellemű apának és fiának, a SolidWorks számítógépes programot használták a Lamborghini Aventador 3D-alkatrészek készítésére. Az olasz gyár 3D-modelljeit megtalálták az interneten. Aztán szépen összeragasztották a nyomtatóval elkészült továbbfejlesztett alkatrészeket.
Mi kerül több mint 600 ezer dollárba, ha 20 ezerből is ki lehet hozni?
Ezt a Lamborghini-gyárra nézve meglehetősen kínos kérdést nemigen feszegeti senki sem. Persze a 20 ezer dollárban nincsen benne az, hogy a lézerfizikus papa és fiacskája ingyen dolgozott másfél évig. De akkor is kicsit nagy a különbség, különösen, hogyha figyelembe vesszük, a Lamborghini Aventador legolcsóbb változata kerül 639 ezer 700 dollárba! Az olasz gyár nyilvánvalóan a fejlesztési költségeket is meg akarja fizettetni. Az amerikai lézerfizikus pedig úgy dolgozott, ahogy a kínaiak szoktak: ingyen adottnak tekintette a szellemi tulajdont, amelyet azután le lehet koppintani. Ezért is hangsúlyozza azt Sterling Backus professzor, hogy csakis családi használatra készült egyedi darabról van szó!
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.