szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Július végén Romániában 1189 lej (83 230 forint) volt az átlagnyugdíj.

A hétvégén a román munkaügyi miniszter megerősítette, hogy van pénz a megemelt nyugdíjak kifizetésére, úgyhogy a nyugdíjasok már hétfőtől a 15 százalékkal megnövekedett pénzösszeget várhatják. Az úgynevezett nyugdíjpont mértéke – aminek alapján különböző szorzók segítségével kiszámolják a nyugdíjakat – így 1100 lejről 1265 lejre emelelkedik.

Július végén Romániában 1189 lej (83 230 forint) volt az átlagnyugdíj.

A Nemzetközi Valutaalap pénteken tette közzé a Romániával kapcsolatos jelentését, amelyben azt javasolta a bukaresti hatóságoknak, hogy növeljék az adóbevételeket, csökkentsék az államháztartási és a külkereskedelmi hiányt, illetve módosítsák a júniusban megszavazott és azóta hatályba lépett nyugdíjtörvényt, amely két év alatt 70 százalékkal növelné az öregségi járandóságokat. A nemzetközi pénzintézet szakemberei úgy vélik, hogy a nyugdíjtörvény középtávon veszélyezteti az államháztartás stabilitását és növeli a román gazdaság sérülékenységét.

Romániában az év végén elnökválasztást tartanak, majd a jövő nyáron önkormányzati, év végén pedig parlamenti választások lesznek.

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

A nyugdíjfeszültség egyre nő, és a kormány még rá is erősít

Mivel a kormány csak reálértéken tartja a nyugdíjakat, azok egyre jobban leszakadnak a sokkal gyorsabban növekvő bérekről. A béremelkedés miatt a friss nyugdíjasok jóval magasabb összeggel mennek nyugdíjba, mint amennyit a régebbi nyugdíjasok kapnak. A béremelkedés és a nyugdíjkorhatár-emelés miatt most valóban csökkenthető a szocho, de az alacsony kulcs nem lesz fenntartható, ráadásul a pénzt lenne hova tenni: például az egészségügybe vagy a legalacsonyabb nyugdíjak emelésére.