Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Vajon van okunk bizakodni?
Elvileg hét-nyolc óra múlva kiderül a Brexit dátuma – írja a Sky News Donald Tuskra, az Európai Tanács elnökére hivatkozva. Tusk egy lengyel tévének adott nyilatkozatát némileg finomítja, hogy eddig három időpontja volt a britek kilépésének, mellesleg csak az elmúlt 24 órában legalább három időpontot neveztek meg annak közlésére, hogy akkor lesz vagy nem lesz megállapodás.
Ami biztos: péntek óta intenzív tárgyalásokat folytatnak a felek az utolsó, jó ideje megválaszolatlan kérdésről, az ír-északír határról. Az utóbbi napokban a kiszivárgott hírek szerint egy olyan megoldásról egyeztettek, amely alapján Észak-Írország jogilag ugyan az Egyesült Királyság része marad, de facto azonban az uniós belső piac részeként funkcionálna tovább. Így valójában nem az ír-északír (szárazföldi) határ átjárhatóságát kell majd biztosítani, hanem a vámellenőrzést Írország és a brit sziget között. Ennek akadálya a napközbeni hírek szerint leginkább az volt, hogy belemegy-e ebbe a verzióba a brit kormányt kívülről támogató északír (Brexit-párti) DUP. Az egymásnak ellentmondó ezzel kapcsolatos hírekkel inkább nem fárasztjuk most olvasóinkat.
További nehézség az idő: állítólag felmerült egy olyan változat is, hogy a csütörtökön kezdődő EU-csúcson csak politikai nyilatkozat születik a megállapodásról, azt később pontosítják. Ez újabb csúcsot jelenthet, az állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács határozatai ugyanis jogi hatállyal bírnak. Ez viszont megint csak kérdésessé teszi, hogy tartható-e az október 31-i határidő.
A brit kormány Brexit-ügyekért felelős minisztere, Stephen Barclay mindenesetre szerdán azt ígérte az alsóház Brexit-bizottsága előtt, hogy ha szombatig nincs megegyezés, akkor halasztást kér Boris Johnson az EU-tól. Erre egy olyan törvény kötelezi, amelyet a parlament fogadott el még szeptemberi – később lefújt – felfüggesztése előtt. A kérdés az, hogy egy kézrázás az EU-val elég lesz-e a brit alsóháznak a jogi megállapodás helyett.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.