Lehet nyereséges a Puskás Aréna? Persze, de azzal a többi pesti stadiont tönkreteszi

A 2020-as Európa-bajnokságra épült a Puskás Aréna, így jövő év június 28-ig, az utolsó hazai Eb-meccsig minden rendben lesz a stadion körül. Az üzemeltetés kemény időszaka utána kezdődik. És valaki bukni fog rajta – olvasható a HVG legfrissebb számában.

  • hvg.hu hvg.hu
Lehet nyereséges a Puskás Aréna? Persze, de azzal a többi pesti stadiont tönkreteszi

Három csoportmeccset és egy nyolcaddöntőt tartanak jövő júniusban a Puskás Arénában függetlenül attól, hogy a magyar válogatott kivívja-e az Európa-bajnokságon való részvételi jogot. Addig biztosan kitart a stadion újdonságának varázsa, és Fürjes Balázs kormánybiztos is személyesen felügyeli a létesítmény üzemeltetését nyár derekáig. Utána viszont a Puskásban is beköszöntenek a hétköznapok.

Közgazdászok úgy számolnak, hogy egy stadion bekerülési összegének 3-5 százalékát viszi el évente az üzemeltetés, a most átadott 68 ezres arénának 6-10 milliárd forint bevételt kéne termelnie úgy, hogy nincs egy klubcsapat sem, amely hazai meccseit itt vívná meg. Lehetetlen? Nem, amennyiben sikerül a magyar labdarúgó válogatott mérkőzésein túl számos sport- és kulturális rendezvényt a stadionba hozni, és egy új szórakoztató negyedet építeni köré. Nehéz feladat, és hát az üzemeltető további kérdéseket vet fel. Az Arénát ugyanis az a Nemzeti Sportközpontok veszi kezelésbe, ami a Duna Aréna, a Komjádi és a Tüskecsarnok ügyeit intézi, illetve nem intézi. Az Emmi hatásköre alá tartozó központ állja a karbantartás számláját, és amennyiben profit képződik, azt is ők könyvelhetik el.

Facebook / Puskás Aréna

Szabados Gábor szerint nem irreális a Puskás pozitív költségvetéséről beszélni. „Amennyiben tényleg megtölthető kellő számú rendezvénnyel a Puskás-stadion éves szinten, akkor képes lesz azt produkálni, mint amit a Papp László Sportaréna, azaz nyereségesen üzemelni. Persze ehhez nézőcsalogató sport-, és kulturális eseményekre lesz szükség” – mondta a sportközgazdász, és hozzátette, ugyanakkor számolni kell azzal, hogy a Groupama helyzete és kihasználtsága visszaesik majd. A válogatott meccseket alapból elbukják.

Kannibalizálhatja a Puskás a szomszédságában lévő Papp László Arénát is. Az Eb-meccsek alatt például zárva lesz a közeli szappandoboz, hogy így jusson többletparkolóhoz a Puskás. Mit lehet tenni? Elfelejtették, hogy esetleg kocsival akarnak meccsre menni egyesek. Igazi tétmeccs lesz a nagyobb sportlétesítmények között. A Puskás igyekszik belépni a konferencia- és kisebb rendezvényhelyszínek piacára, próbálja befogadni a nagyobb koncerteket, és bármilyen alkalmi bérlőt, aki csak fizet. A bevételeik azonban más sportlétesítményekben jelentkezhetnek veszteségként – az adófizető számára.

Az e heti HVG-ben minden kiderül a Puskás Aréna költségeiről és üzemeltetéséről.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

A végtelen lehetőségek iparága

Az űrgazdaság egyre szélesebb lehetőségeket kínál már a kisebb cégek számára is. Pályázati források is rendszeresen elérhetők a vállalkozások számára.

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.