szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A 2020-as Európa-bajnokságra épült a Puskás Aréna, így jövő év június 28-ig, az utolsó hazai Eb-meccsig minden rendben lesz a stadion körül. Az üzemeltetés kemény időszaka utána kezdődik. És valaki bukni fog rajta – olvasható a HVG legfrissebb számában.

Három csoportmeccset és egy nyolcaddöntőt tartanak jövő júniusban a Puskás Arénában függetlenül attól, hogy a magyar válogatott kivívja-e az Európa-bajnokságon való részvételi jogot. Addig biztosan kitart a stadion újdonságának varázsa, és Fürjes Balázs kormánybiztos is személyesen felügyeli a létesítmény üzemeltetését nyár derekáig. Utána viszont a Puskásban is beköszöntenek a hétköznapok.

Közgazdászok úgy számolnak, hogy egy stadion bekerülési összegének 3-5 százalékát viszi el évente az üzemeltetés, a most átadott 68 ezres arénának 6-10 milliárd forint bevételt kéne termelnie úgy, hogy nincs egy klubcsapat sem, amely hazai meccseit itt vívná meg. Lehetetlen? Nem, amennyiben sikerül a magyar labdarúgó válogatott mérkőzésein túl számos sport- és kulturális rendezvényt a stadionba hozni, és egy új szórakoztató negyedet építeni köré. Nehéz feladat, és hát az üzemeltető további kérdéseket vet fel. Az Arénát ugyanis az a Nemzeti Sportközpontok veszi kezelésbe, ami a Duna Aréna, a Komjádi és a Tüskecsarnok ügyeit intézi, illetve nem intézi. Az Emmi hatásköre alá tartozó központ állja a karbantartás számláját, és amennyiben profit képződik, azt is ők könyvelhetik el.

Facebook / Puskás Aréna

Szabados Gábor szerint nem irreális a Puskás pozitív költségvetéséről beszélni. „Amennyiben tényleg megtölthető kellő számú rendezvénnyel a Puskás-stadion éves szinten, akkor képes lesz azt produkálni, mint amit a Papp László Sportaréna, azaz nyereségesen üzemelni. Persze ehhez nézőcsalogató sport-, és kulturális eseményekre lesz szükség” – mondta a sportközgazdász, és hozzátette, ugyanakkor számolni kell azzal, hogy a Groupama helyzete és kihasználtsága visszaesik majd. A válogatott meccseket alapból elbukják.

Kannibalizálhatja a Puskás a szomszédságában lévő Papp László Arénát is. Az Eb-meccsek alatt például zárva lesz a közeli szappandoboz, hogy így jusson többletparkolóhoz a Puskás. Mit lehet tenni? Elfelejtették, hogy esetleg kocsival akarnak meccsre menni egyesek. Igazi tétmeccs lesz a nagyobb sportlétesítmények között. A Puskás igyekszik belépni a konferencia- és kisebb rendezvényhelyszínek piacára, próbálja befogadni a nagyobb koncerteket, és bármilyen alkalmi bérlőt, aki csak fizet. A bevételeik azonban más sportlétesítményekben jelentkezhetnek veszteségként – az adófizető számára.

Az e heti HVG-ben minden kiderül a Puskás Aréna költségeiről és üzemeltetéséről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!