Bevégeztetett: Nagy-Britannia nem tagja többé az Európai Uniónak
Utolsó frissítés:
Az Egyesült Királyság az utolsó napját töltötte pénteken az Európai Unióban. A hvg.hu tudósítói Londonból mondták el, mivel töltötte ezt a szomorkás napot a brit főváros, és közben választ adtunk azokra a kérdésekre is, amelyeket olvasóink tettek fel nekünk a Brexitről.
Most érkezett
Olvasónk kérdezi: Meddig tart az átmeneti állapot?
Percről percre
Szép álmok
A hallgatóság azt is elhiszi, hogy az Egyesült Királyság szuperállam, amely sosem lesz része egy másik szuperállamnak.
Ilyen, amikor egy kis párt gyűjti össze híveit egy nagy napon
Kezdődik a nagygyűlés
Először Richard Tice, a Brexit-párt (eddigi) EP-képviselője beszél a demokrácia győzelméről, de jobban hallatszik, ahogy azt üvöltik hátulról: hangosítsátok fel!
Aztán a Land of hope and Glory karaokeváltozata (!) következik - a Brexit-párt semmit nem bíz a véletlenre, bár az időzítés nem sikerül tökéletesen.
Az éneklést Ann Widdecombe, a párt másik EP-képviselője követi, aki azzal hergeli közönségét, hogy pártjuk (volt) a legnagyobb az Európai Parlamentben. Ezt már mi is hallhattuk, csak egy másik pártról.
EU-s kisfilmmel hangolnak
A Brexitet ünneplő tömeg egy kisfilmet kap az óriáskivetítőre bemelegítésként az Egyesült Királyság uniós tagságának történetéről, amit tekinthetünk rögtönzött közvéleménykutatásnak is. Kit szeretünk? Margaret Thatchert, Nigel Farage-t és Boris Johnsont. Kit utálunk? A BBC-t, John Majort, (legfőképp) Tony Blairt és Guy Verhofstadtot. Kinél nem tudjuk eldönteni? David Cameronnál.
Mondjuk az sokat mond, hogy a Brexit-népszavazást kiíró miniszterelnökkel még a Brexit-pártiak se tudnak mit kezdeni.
Mintha Eb-döntőt játszana a válogatott
A Brexit-párt helyi idő szerint este kilencre meghirdetett Brexit-ünneplésére már jóval korábban megtelt a londoni parlament előtti tér, de ennél jóval többen ünnepelnek: kilométeres sugarú körben a kocsmák megteltek a brit zászlót lengető, azt a hátukon viselő ünneplőkkel. A kormány ehhez csak szerény díszletet kínál egyelőre: a környékbeli kormányzati intézmények a union jack három színében pompáznak.
Mintha Eb-döntőt játszana a válogatott - még a kivetítő is megvan hozzá.
Közben az Európai Parlamentnél és az Európai Tanácsnál levonták a brit zászlót.
Olvasónk kérdezi: Vezethetek EU-s jogosítvánnyal a kilépés után is?
Válasz: Amennyiben rendezett kilépésre kerül sor (megállapodással), akkor az átmeneti időszak végéig a jelenlegi szabályok változatlanok maradnak (a vezetői engedélyeket az eddigiek szerint lehet használni). Rendezetlen „no deal” kilépés esetén az Egyesült Királyságba látogatók továbbra is használhatják az EU-s vagy EGT-s jogosítványukat, a letelepedni szándékozóknak három év után (vagy ha ez korábbi, akkor 70 éves koruk után) kell brit jogosítvánnyal rendelkezniük. (Angol nyelvű, részletes információk: >>>)
Olvasónk kérdezi: A kilépés után érvényes lesz az európai egészségkártya?
Válasz: Egyelőre igen, az átmeneti időszak után azonban nem.
Olvasónk kérdezi: Meddig tartózkodhatok az Egyesült Királyságban?
Válasz: A jelenlegi uniós szabályok szerint a magyar állampolgárok három hónapig korlátozás nélkül tartózkodhatnak az Egyesült Királyságban.
Három hónapot meghaladóan akkor, ha:
a) igazolt munkaviszonyuk van,
b) egyéni vállalkozók,
c) tanulmányokat folytatnak és teljes körű egészségbiztosítással, valamint elegendő forrással rendelkeznek vagy
d) igazolni tudják, hogy önfenntartók, azaz rendelkeznek annyi pénzzel, amennyiből ők és családtagjaik meg tudnak élni, nem jelentenek terhet a fogadó ország szociális ellátórendszerére, és teljes körű egészségbiztosítással rendelkeznek. Rendezett kilépés esetén az átmeneti időszak végéig továbbra is a jelenlegi beutazási szabályok maradnak érvényben.
Macronra sokként hat a britek távozása
Az Egyesült Királyság távozása az Európai Unióból péntek éjfélkor "sokk" és "történelmi vészjelzés egész Európa számára" – mondta péntek este Emmanuel Macron francia államfő néhány órával a brit uniós tagság megszűnése előtt.
"Ez a távozás sokk. Történelmi vészjelzés, amelyet mindegyik tagállamban, egész Európában meg kell hallanunk, és el kell gondolkodnunk rajta" – fogalmazott a francia elnök az interneten közzétett rövid nyilatkozatban. "A Brexit azért vált lehetségessé, mert túl gyakran tettük Európát a saját nehézségeink bűnbakjává" – tette hozzá.