szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Óvatos optimizmussal nyilatkoztak uniós nagykövetek a Brexit egyezményről, mely kilenc hónap után talán megszülethet – értesült a Reuters. A Bloomberg szerint azonban a franciák vétóval fenyegetőznek.

„Uralkodjunk az idegeinken, és bízzunk Barnier-ban” – nyilatkozta Írország külügyminisztere. Simon Coveney szerint a következő 2–3 nap döntő lesz. Igaz, hogy ezt már hallottuk egyszer-kétszer...

A felek most optimisták: a Reuters szerint végre megszülethet a megállapodás a britek kilépése után a szigetország és az EU jövőbeli viszonyáról. A problémák azonban továbbra is fennállnak, sőt: a Bloomberg szerint francia vétó fenyegetheti a még meg sem született egyezményt.

A felek továbbra sem értenek egyet abban, hogy kinek hol van joga halászni a brit vizeken, illetve hogy mennyi legyen a halászati kvóta. Ezenkívül a britek éves szerződéseket akarnak, ezt Franciaország és több más állam elveti. Azt sem tisztázták még, hogy ki hogyan dönthet a vitás ügyekben.

Párizs kemény fellépését az motiválja, hogy Emmanuel Macron elnök mindenképp szeretne a nemzeti érdek elszánt harcosának szerepében feltűnni, hogy ezzel kifogja a szelet nacionalista ellenfelének, Marine Le Pennek a vitorláiból.

Michel Barnier főtárgyalót arra figyelmeztették az uniós nagykövetek: ne menjen bele az EU-nak hátrányos kompromisszumba csak azért, mert a határidő sürget.

Barnier, aki maga is francia, Londonban tárgyal, és digitális kerekasztalon tájékoztatta az EU 27 nagykövetét arról, hogy van esély a megállapodásra, de ahhoz még néhány kompromisszumra lehet szükség. Erre reagálva a francia nagykövet figyelmeztetette az EU főtárgyalóját, hogy ne adjon fel túlságosan sokat, mert akkor Franciaország vétózhat. Belgium, Hollandia és Dánia támogatja a francia álláspontot.

A nagykövetek tanácskozásán többen is azt az álláspontot képviselték, hogy akkor sincs itt a világ vége, ha nem születik megállapodás a kilenc hónapos tárgyalássorozat után. Jövőre ugyanis folytatódhatnak a tárgyalások – igaz, hogy közben január elsején életbe lépnek a vámtarifák és Nagy-Britannia polgárait úgy kezelik majd az Európai Unió államaiban, mint más külföldieket.

Michel Barnier emlékeztette arra tárgyalópartnerét, Lord Frostot, hogy északír ügyekben semmiképp sem fogadják el azt a módosítást, melyet a brit parlament megszavazott. A brit törvény elvben felhatalmazást nyújt Boris Johnson kormányának, hogy "felülírja" az unióval megkötött megállapodást. "Ez nagy hiba lenne" – hangsúlyozta ezzel kapcsolatban Írország külügyminisztere.

A nagyköveteknek pedig azt üzente, hogy amennyiben hamarosan nem születik meg az egyezmény, akkor az EU-nak villámgyorsan ki kell dolgoznia valamilyen B tervet, melynek alapján január elseje után intézni tudják az ügyeket.

Barnier a maga részéről közölte: ő befejezi idén, mert nyugdíjba megy. Ha jövőre újrakezdődnek a tárgyalások, akkor ahhoz az EU-nak már új csapatra lesz szüksége, vagyis a véget nem érőnek tűnő folyamat még hosszabb lesz, mert egyáltalán nem könnyű a 27 tagállam érdekeinek egyeztetése a Brexit ügyében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!