szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szabó Tímea négy kérdést tett fel az emberierőforrás-miniszternek. Egyre sem kapott választ.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Jelenleg hány lélegeztetőgép van raktáron a tavaly vásárolt 16 ezer darabból? Ezeket pontosan hol tárolják? Mikor és mely intézményekbe kerülnek ezek a berendezések? Mennyibe kerül ezeknek a gépeknek a raktározása? – ezeket a kérdéseket tette fel Szabó Tímea, a Párbeszéd képviselője írásban az Emberi Erőforrások Minisztériumát vezető Kásler Miklósnak.

A miniszter helyett a tárca államtitkára, Rétvári Bence reagált, egyértelmű választ azonban egyik kérdésre sem adott.

Azzal nyitott, hogy a kormány mindent megtesz az állampolgárok egészségének megóvásáért, egyebek mellett azzal, hogy folyamatosan figyelemmel kíséri az ellátórendszer leterheltségét és megteszi a szükséges intézkedéseket, továbbá biztosítja az eredményes járványügyi védekezéshez szükséges védőeszközöket.

A lélegeztetőgépek számáról mindössze annyit közölt: ebből a szempontból „elsők vagyunk Európában”. Jelezte, hogy már a járvány kezdetén is rendelkezésre állt 2560 darab, „ezt az állományt emelték a külföldről történő eszközbeszerzések, valamint a hazai gyártókapacitás”. Majd azt állította, hogy még az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is „nagyrabecsüléssel figyeli” Magyarország járvány elleni védekezését.

A „válaszát” az ellenzéki pártok kritizálásával zárta.

Ahogy többször megírtuk, a külügyminisztérium meglehetősen túlvásárolta magát lélegeztetőgépekből, több mint 16 ezer gép érkezett az országba, amelynek csak a töredékét használják, ezért felvetődött, hogy külföldön értékesítik őket. Február elején a Külgazdasági és Külügyminisztérium azonban azt közölte a Transparency International közérdekű adatigénylésére, hogy nem adott el egyetlen ilyen eszközt sem.

Hetek alatt lett milliárdos forgalmú lélegeztetőgép-szerviz egy nulláról induló cég

A lélegeztetőgépek beszerzéséhez hasonlóan hatalmas üzlet üzembe helyezni azokat. A Külügyminisztérium megrendelésén nem több tucat, hanem csak két vállalkozás osztozott, meglehetősen furcsán. Az eszközök beüzemeléséről szóló, a hvg360 birtokába jutott szerződésekből az is kiderült, hogy Szijjártó Péter tárcája nemcsak irracionális mennyiségű lélegeztetőgépet vett feleslegesen százmilliárdokért, hanem a beérkezettek közül szintén észszerűtlenül sokat bontatott fel, nézetett át és raktároztat közülük - további súlyos milliárdokért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András Itthon

Sok a kérdőjel a Kínából behozott lélegeztetőgépek körül

Álhírnek minősítette a külügyi tárca, hogy a tavasszal általuk Kínából behozott lélegeztetőgépek megbízhatatlanok lennének, miközben az egyik gyártó képviselője már elismerte: akadtak gondok a készülékekkel. Az operatív törzs nem árulja el, hogy a tavasszal vásárolt kínai gépekből összesen mennyit kaptak a vidéki kórházak, ahogy azt sem, milyen típusú készülékekről van szó. Úgy tudjuk, az operatív törzsön belül már tavasszal téma volt, hogy a magyar szakemberek számára teljesen ismeretlen berendezéseket hoztak be az országba.