szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az új menetrend szerint a huszonhetek március végéig 30,1 millió adagot kapnak a cég oltóanyagából.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Pénteken szivárgott ki az a dokumentum, amely szerint az AstraZeneca gyógyszergyártó a korábban csökkentett ígéretnél is kisebb mennyiségű koronavírus elleni védőoltást tud csak leszállítani az Európai Uniónak. A közösség és a svéd vállalat közötti megállapodás eredetileg 90 millió dózisról szólt, egy február végén köttetett alku keretében ezt 40 millióra szállították le. A Reuters által ismertetett iratban azonban az szerepelt, hogy a cég már korábban látta, hogy legfeljebb 34 millió jöhet össze.

Az új menetrend szerint a huszonhetek március végéig 30,1 millió adagot, áprilisban pedig 20 millió adagot kapnak az Oxfordi Egyetemmel közösen kifejlesztett vakcinából.

Ennek nyomán Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti (EU-) frakciójának vezetője a Welt am Sonntag című vasárnapi német lapnak azt mondta: európai uniós exporttilalmat kell elrendelni a vakcinára, a svéd gyógyszercég döntése ugyanis az EU hátrányos megkülönböztetésére utal. Úgy tűnik, az AstraZeneca előnyben részesít más országokat az EU-val szemben – magyarázta Weber.

Vasárnap délután az AstraZeneca közleményben ismerte el, hogy az Európai Unióba a tervezettnél kevesebb vakcinát tud szállítani. Mint írták a tervezettnél alacsonyabb gyártási kibocsátás miatt az európai ellátási lánc szállítási kapacitása a vártnál kevesebb. Azt is bejelentették, hogy ennek a hiánynak egy részét a nemzetközi ellátási hálózatából történő vakcina szállításával kívánják kompenzálni.

A cég jelezte, hogy a második negyedévben szállításra kerülő mennyiség fele, az első negyedévben pedig 10 millió adag kellett volna, hogy érkezzen a vállalat nemzetközi ellátási láncából. Hozzátették, hogy exportkorlátozások csökkenteni fogják a szállításokat az első negyedévben, és valószínűleg befolyásolják a második negyedévit is.

A vállalat februárban kezdte meg a vakcina szállítását az EU-ba. A nehézségek ellenére célja, hogy 2021 első felévében 100 millió adagot szállítson le, ebből 30 milliót az első negyedévben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!