szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Vádat emeltek a Swedbank egykori elnök-vezérigazgatója ellen Svédországban, mert eltitkolta a világ elől a kínos valóságot.

"A bank korábbi elnöke tudatosan félrevezető információkat közölt azzal kapcsolatban, hogy miképp működik a bank ellenőrző rendszere a pénzmosással kapcsolatban" – fogalmazta meg a hároméves nyomozás alapján a vádat a vezető ügyész Svédországban. Birgitte Bonnesen a Swedbank egykori elnök-vezérigazgatója (képünkön)visszautasítja a vádat – közölte ügyvédje a sajtóval.

Skandinávia számára az egész ügy kínos szembenézés a közelmúlttal – írja a brüsszeli Politico arra utalva, hogy több nagy bank is milliárdos nagyságrendben mosott tisztára kétes keleti pénzeket – beleértve az orosz maffiáét is. Ezek a pénzintézetek lendületesen vetették bele magukat az üzletbe azt követően, hogy a balti államok csatlakoztak az Európai Unióhoz.

2017-től kezdve aztán megindultak a vizsgálatok a skandináv országokban és elsősorban Észtországban, de a másik két balti államban is. Lettországban a nemzeti bank elnöke is lemondásra kényszerült.

A vizsgálatok után Bonnesen távozott a Swedbank elnöki posztjáról, éppúgy mint a Danske Bank főnöke, Thomas Borgen.

Brüsszelben is megszólalt a vészcsengő

A pénzmosás nagyságrendje miatt az Európai Unió központjában is elkezdtek gondolkodni azon, hogy szigorítani kellene az ellenőrzést. Az Európai Bizottság kidolgozott erre egy stratégiát, és ezt közzé is tette tavaly júliusban.

"Ennek a csomagtervnek az a célja, hogy több gyanús pénzügyi tranzakció lepleződjön le, és bezárja a kiskapukat, amelyeken keresztül bűnözők törvénytelen pénzeket tisztára moshatnak, illetve terrorista akciókat finanszíroznak" – áll a stratégiában.

A brüsszeli Politicónak a Swedbank ügyét vizsgáló vezető ügyész úgy nyilatkozott, hogy "Bonnesennek és más vezetőknek egyértelmű stratégiájuk volt arra, hogy miképp akadályozzák meg az információk nyilvánosságra kerülését. Azt akarták elkerülni, hogy az Észtországban folyó pénzmosási vizsgálattal kapcsolatos információk eljussanak a piacra. Erre bizonyítékaink vannak. Ennek alapján egyértelmű, hogy fedezni próbálták az egész ügyet."

A londoni Guardian a balti pénzmosási ügyekkel kapcsolatban megjegyzi, hogy azokat az Egyesült Államokban is vizsgálják, mert több száz milliárd eurós pénzmosásról van szó, amely elsősorban Oroszországból irányult Nagy-Britanniába- illetve a Brit Virgin-szigetekre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!