szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A fizetésképtelenné vált országban folyamatosak a tüntetések, szombaton több ezren rohamozták meg az elnöki rezidenciát.

Beleegyezett, hogy lemond tisztéről Ranil Vikrmeszinghe Srí Lanka-i miniszterelnök. Vikremeszinghe szóvivője, Dinuk Colambadzse közölte, hogy a miniszterelnök kész benyújtani a lemondását, ha valamennyi párt megegyezik egy új kormány megalakításában.

Colombóban szombaton több ezer tüntető rohamozta meg az elnök fővárosi rezidenciáját és hivatalát az ország hét évtizede tartó legsúlyosabb gazdasági válsága miatt hónapok óta növekvő közfelháborodás közepette.

Tüntetők az elnöki rezidencia úszómedencéjében Colombóban
AFP

A parlamenti pártok vezetői az elnöki palota ostroma után találkozót tartottak, és az államfő és a miniszterelnök lemondását követelték - írta a Twitteren Rauff Hakím ellenzéki törvényhozó. Hozzátette: konszenzusra jutottak, amely szerint átmenetileg a parlament elnöke tölti be az miniszterelnöki tisztséget és dolgozik egy új kormány megalakításán.

A Srí Lanka-i gazdaság összeomlott, a zűrzavarban India és más országok segítségéből próbálnak boldogulni, míg az ország vezetői hitelmegállapodásról próbálnak tárgyalni a Nemzetközi Valutalappal. A gazdasági válság következtében számos alapvető árucikk hiánycikk lett, az emberek csak nehezen tudnak élelmiszert, üzemanyagot és más szükséges dolgot vásárolni. Vikremeszinghe májusban került a kormány élére azzal a feladattal, hogy kivezesse az országot a válságból.

A szombati tüntetésekben legalább harmincnégy ember, közöttük két rendőr sérült meg.

A Srí Lanka-i hatalmi harcokról, a 22 milliós országot csődbe vivő Radzsapaksza család hatalmi harcairól ebben a cikkben írtunk bővebben:

Tüntetők hatoltak be az elnöki palotába a csődbe jutott Srí Lankán

A szigetország élén álló dinasztia inkább a hatalomra koncentrált a gazdaság helyett, aztán jött a Covid.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!