szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Macron elnök patthelyzetbe került, a költségvetést a parlament nélkül fogadhatja el a párizsi kormány.

“Meg kell szabadítani az olajfinomítókat a sztrájkolóktól!” Ezt közölte hétfő reggel Bruno LeMaire francia pénzügyminiszter, miután a baloldali sztrájkolók a munkabeszüntetés folytatása mellett szavaztak a legtöbb helyen Franciaországban, ahol három hete tart a sztrájk, amely sok helyen okoz üzemanyaghiányt.

Jean- Luc Mélenchon, a baloldal vezére pedig általános sztrájkot hirdetett keddre.

Párizsban vasárnap nagy tüntetés volt a “drága élet“ ellen. A baloldal szerint 140 ezren vettek részt, a rendőrség szerint csak 30 ezren. A tüntetésen részt vett Annie Ernaux írónő is, aki nemrég kapta meg a Nobel-díjat.

Mélenchon, aki a harmadik helyet szerezte meg az idei elnökválasztáson forró őszt akar, hogy nehéz helyzetbe hozza Emmanuel Macron elnököt és kormányát. A baloldali politikus a tüntetés után kijelentette: "ez a megmozdulás nagy erkölcsi támogatást ad a bérből és fizetésből élők sztrájkjainak”.

Jelenleg az olajsztrájk okozza a legnagyobb problémát: Párizsban és a főváros környékén a benzinkutasok csaknem 40%-a panaszkodik arról, hogy nem kap elég üzemanyagot, mert a sztrájkolók megakadályozzák a szállítást az olajfinomítókból és a raktárakból.

Elisabeth Borne miniszterelnök a közszolgálati televízióban közölte, hogy ha másképp nem megy, akkor erővel szerzik meg az olajat. A Total Energies két olajraktárát az állam már le is foglalta – jelentette a Franceinfo.

“Van még lehetőség a tárgyalásokra” – nyilatkozta a hírrádiónak a CGT szakszervezet petrolkémiai titkára. Emmanuel Lepine szerint “a tárgyalási javaslataink továbbra is az asztalon vannak. Nem foglaltuk el sem a raktárakat, sem pedig a finomítókat. Nem kell tehát ezeket szabaddá tenni” – válaszolta a szakszervezeti vezető Bruno LeMaire pénzügyminiszternek.

“Azzal lehet megállítani a sztrájkot, ha teljesítik a követeléseinket. A rekvirálás illegális” – jelentette ki a CGT petrolkémiai ágazatának vezetője.

Mi a kormány álláspontja? “A Totalnál megkötötték a munkaszerződéseket, a szakszervezetek többsége ezt elfogadta. Demokráciában nem a kisebbség diktálja a törvényt. Épp ezért visszaállítjuk a rendet” – hangsúlyozta Bruno LeMaire.

Macron nincs könnyű helyzetben. A francia parlamentben a kormányt bíráló szélsőjobb és szélsőbal immár együtt szavaz, és közölték: nem fogadják el a költségvetést. Múlt héten leszavazták, hogy a költségvetés tartsa a deficitet a GDP 5%-án.

Az energiaválság Franciaországot is súlyosan érinti: az államadósság mértéke már meghaladja az éves GDP 100%-át. Épp ezért a legutolsó minisztertanács, melyen Emmanuel Macron elnökölt úgy döntött, hogy az alkotmány 49-ik paragrafusára hivatkozva szavazás nélkül fogadtatják el Franciaország jövő évi költségvetését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!