Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Zuhan a GKI konjunktúraindexe, már nem is a munkaerőhiány a legnagyobb gond a gazdaságban
Fél éve csökken már a GKI konjunktúraindexe, ám amíg az előző hónapokban a fogyasztói bizalom csökkenése határozta ezt meg, most már az üzleti várakozások markáns romlása a fő ok – derül ki a gazdaságkutató közleményéből. A GKI Gazdaságkutató által – az EU támogatásával – végzett felmérés szerint az üzleti várakozások a 2021 eleji covidos időszakban voltak hasonlóan negatívak.
Októberben az üzleti szférában minden ágazat lényegesen pesszimistább lett, immár az iparban is több a romlásra, mint javulásra számító cég. Az ipari bizalmi index októberben visszaesett tavaly márciusi szintjére. Az építőipari bizalmi index harmadik hónapja romlik, októberben kétéves mélypontjára süllyedt.
A várakozások a legnagyobb mértékben a kereskedelemben lettek rosszabbak, jelenleg ez a legborúlátóbb ágazat. A szolgáltató vállalkozások körében gyengült az általános üzletmenetről és a várható forgalomról alkotott vélemény. Az előző időszak forgalmának és létszámának megítélése is romlott, és ma már nem is annyira a munkaerőhiánytól, inkább a kereslet csökkenésétől tartanak.
Folytatódott a foglalkoztatási hajlandóság romlása is, jelenleg az ipar kivételével több a létszámcsökkentést tervező cég, mint a bővítésre készülő. Tovább erősödött a lakosság munkanélküliségtől való félelme is.
Ugyanakkor a cégek közel 70 százaléka készül áremelésre, ezzel párhuzamosan pedig a fogyasztók inflációs várakozása is tovább fokozódott.
A magyar gazdaság jövőbeli helyzetének megítélése az üzleti szférában a szeptemberi, ugyancsak átmeneti szerény javulás után ismét drámai mértékben romlott, a pesszimizmus megközelíti a Covid-válság kezdeti pánikhangulatát. A fogyasztók ennél is borúlátóbbak – írja a gazdaságkutató.
A GKI fogyasztói bizalmi indexe legutóbb 2012 októberében volt ilyen alacsony. Ezen belül romlik a lakosság saját pénzügyi helyzetéről alkotott véleménye, ami már kedvezőtlenebb, mint a Covid-válság elején volt.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos kedvezményes kamatozású termék érhető el a Széchenyi Kártya Programban, illetve az EXIM Magyarországnál.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
„Bárhová megy is az ember, önmagától nem tud megszabadulni” – írja családja náci múltjáról szóló Drága bácsikám című könyvében az írónő, Hermann Göring családjának leszármazottja. HVG-portré.