szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A cég korábban egyoldalúan felmondta a kollektív szerződés több pontját, így akár 8 havi bérüknek megfelelő végkielégítéstől is eleshettek a most utcára kerülő dolgozók.

Harminc-negyven dolgozó kivételével az összes alkalmazottjának felmondott a Tungsram Operations Kft. – tudta meg a Népszava.

Idén januárban még háromezren dolgoztak ennél a cégnél, de nyáron már elküldtek 1600 embert, nagyjából 500 fő pedig maga mondott fel a Tungsramnál. Az elmúlt hetekben viszont a még megmaradt, valamivel kevesebb, mint ezer munkavállalót is elküldték. Számukra a felmondási idő január közepéig tart.

Újabb csoportos leépítés jön a felszámolásra váró Tungsramnál

A vállalat folytatni kívánja a gyártást, megrendeléseket vesz fel. Az a célja, hogy egyezséget kössön a hitelezőkkel és kilábaljon a felszámolásból. A Tungsram folytatni szándékozik a gyártást annak ellenére is, hogy hétfőn kiderült: felszámolási eljárás indul ellene. A cég kedden azt is bejelentette ugyanakkor, hogy jogszabályi előírások miatt 750 ember csoportos elbocsátását jelentette be az illetékes kormányhivataloknál.

A Tungsram Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke közölte: a többség közös megegyezéssel tudott távozni. Ez Sallai Gábor szerint nagy eredmény, ugyanis azt jelenti, hogy nekik nem kellett várni a felszámolási eljárás végére, még karácsony előtt hozzájutnak a végkielégítésükhöz.

A Tungsram vezetése idén február közepén egyoldalúan felmondta a kollektív szerződés több pontját. Ezzel azt is megváltoztatták, hogy nem az eredeti megállapodás szerint, hanem csak a Munka Törvénykönyve alapján jár a végkielégítés az elküldött dolgozóiknak.

Ez azt jelenti, hogy akik évtizedeket húztak le a cégnél, azok is csak hathónapos bérüket kapták volna meg akkor, ha nem közös megegyezéssel távoznak. A szakszervezet szerint a közös megegyezést választók ennél valamivel jobban jártak. Ugyanakkor így is komoly érvágást jelent az utcára kerülő dolgozók számára, hogy a cég egyoldalú változtatása miatt,

akik nyugdíj előtt állnak, akár nyolchavival kevesebb végkielégítést kaptak, de azok is kéthavit buktak, akik csak tíz évet dolgoztak a gyárban.

Ahogy november elején megírtuk, felszámolási eljárás indult a Tungsram ellen, amit hivatalból rendelt el a bíróság, miután legnagyobb hitelezője, az Eximbank nem fogadta el a cég másodszori adósságrendezési ajánlatát. Ennek nyomán a Tungsram 750 munkavállalójának csoportos elbocsátását jelentette be.

A Tungsram helyzetével a hvg.hu is többször foglalkozott, miután április végén bejelentették, hogy megszüntetik a hagyományos világítástechnikai termékek gyártását, és több ezer dolgozót bocsátanak el több ütemben az év végéig. A létszámleépítés legnagyobbrészt a gyári dolgozókat érintette a cég mind az öt gyárában, Budapesten, Hajdúböszörményben, Kisvárdán, Nagykanizsán és Zalaegerszegen.

Világválságot idéző állapotok előszele lehet, ami a Tungsramnál zajlik

A magyar unortodoxia újabb ékes példájaként a patinás Tungsram izzógyár állami támogatást kér a túléléshez, miközben a háborús krízis miatt kirúgja a dolgozói többségét. Ha hosszúra nyúlik a konfliktus, komoly elbocsátási hullám jöhet az iparban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!