szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió legkorruptabb államában az ügyészség kérésére 28 házkutatást tartottak, és egy polgármestert őrizetbe is vettek. A korrupció az orosz befolyást is erősíti - vélik szakértők.

Összesen 492 millió euró után nyomoz az Európai Ügyészség, amely már régóta szeretett volna utánanézni annak, mire is költi az európai pénzeket a bolgár kormány, de az ország veterán főügyésze ezt eddig megakadályozta. Ivan Gesevet júniusban sikerült elmozdítani posztjáról, ahol addig fedezte a korrupciót, amelynek bajnoka Bulgáriában Bojko Boriszov miniszterelnök volt. A bolgár közélet veteránja Todor Zsivkovnak, az utolsó kommunista diktátornak a testőre volt, és azóta is kiváló kapcsolatot ápolt az állambiztonsági szolgálattal.

Az idők változását mutatja, hogy most a rendőrség mellett az állambiztonsági szolgálat is részt vett a korrupcióellenes akciósorozatban. Nikola Denkov miniszterelnök kormánya, amely június óta működik Szófiában kettős célt tűzött ki maga elé: harcot a korrupció ellen, és megtisztítja az állambiztonsági szolgálatot az oroszbarát tisztektől. Az ukrajnai háború kitörése óta az amerikai nagykövetség és az Európai Unió ezt nyomatékosan kérte a mindenkori kormánytól Szófiában.

Az Európai Ügyészség mostani akciósorozata nyilvánvalóan csak a kezdete egy korrupcióellenes folyamatnak, amely destabilizálhatja Bulgária közéletét.

Mit vizsgál most az EU Bulgáriában? Két vasúti szerződést, amely alapján uniós pénzből újították fel az infrastruktúrát, illetve egy kisváros energiatakarékossági programját, amely a házak szigetelését intézte oly módon, hogy közben a polgármester igencsak jól járt. Ezt a polgármestert őrizetbe vették.

A módszer nagyon is ismerős: “Az európai pénzeket magáncélra használhatták fel illetve pénzmosás gyanúja merült fel. Rövid időn belül átutalások történtek fiktív cégek folyó számláira. Ez többek között oda vezetett, hogy 2,5 millió eurót olyan polgárok szerezték meg az európai pénzekből, akiknek komoly bűnügyi előélete volt” - fogalmaz az Európai Ügyészség közleménye.

Az őrizetbe vett polgármestert időközben kiengedték 5000 eurós óvadék ellenében - írta meg a bolgár média. Ehhez a brüsszeli Politico hozzáfűz, hogy Bulgáriában elég gyakori a korrupció elleni vizsgálat, de általában csak a kis halak kerülnek a hálóba. A korrupciós hálózatok vezetőiig eddig még sohasem jutott el a vizsgálat.

A szürke gazdaság 20% – ennyire becsülte a Freedom House idei jelentése a bolgár gazdaságban a korrupció szerepét, hozzátéve, ennyi is nagy mértékben akadályozza a külföldi beruházásokat. A Transparency International korrupciós listáján Bulgária az aranyérmes az Európai Unióban - megelőzve Magyarországot és Romániát. Az Európai Ügyészség vezetője, Laura Codruta Kövesi Romániából érkezett, ahol elszántan küzdött a korrupció ellen, és több magasrangú politikust és állami vezetőt is rács mögé juttatott. Bulgária és Románia tagja az Európai Ügyészségnek, Magyarország viszont nem. Brüsszelben ezzel is indokolják, hogy visszatartják az uniós eurómilliárdokat, amelyeket viszont Bulgária és Románia megkapott.

Kirill Petkov, Bulgária liberális exminiszterelnöke hétpontos tervet dolgozott ki, amely egyszerre szolgálná a korrupció elleni harcot és az orosz befolyás csökkentését Bulgáriában.

Ivan Gesev, a júniusban menesztett főügyész nemcsak fedezte a korrupciós ügyeket, de fékezte azt a vizsgálatot is, amely arra irányult, hogy az orosz hírszerzés felrobbantott egy katonai raktárat Bulgáriában, ahonnan Ukrajnába exportálták a lőszereket. Májusban Gesev főügyész autóját állítólag megpróbálták felrobbantani. A bolgár sajtó leleplezte: maga a főügyész rendezhette az ál merényletet, hogy elvonja a figyelmet arról, milyen szoros kapcsolat fűzi az orosz titkosszolgálathoz és a korrupcióhoz. A főügyész eltávolítása után pártot alapított , és ily módon próbál meg szerepet játszani a közéletben.

Az orosz befolyás nagyon is érezhető Bulgáriában: a kormány nem nagyon siet az uniós szankciókat alkalmazni az országban élő orosz polgárok és cégek ellen. “A korrupcióellenes harc gyengíti a Kreml befolyását, és ez azért fontos, mert különben fennáll a veszélye annak, hogy Bulgária gyenge láncszeme lesz az Európai Uniónak és a NATO-nak, akárcsak Magyarország” - nyilatkozta az Euronewsnak Nicolas Tenzer, a párizsi Sciences Po professzora.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!