Megerősítette a Pénzügyminisztérium: túlzottdeficit-eljárás indul Magyarország ellen

Azonnali pénzügyi intézkedésekre egyelőre nincs szükség a Varga Mihály által vezetett minisztérium szerint.

  • hvg.hu hvg.hu
Megerősítette a Pénzügyminisztérium: túlzottdeficit-eljárás indul Magyarország ellen

A közeljövőben elindul a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás – erősítette meg a Pénzügyminisztérium az atv.hu-nak.

A „jó hír” az, hogy az eljárás nemcsak Magyarországot érinti, összesen 7 tagállam esetében döntött így az Európai Bizottság (EB). Az, hogy az EB ilyen javaslatot tett, két héttel ezelőtt derült ki.

Varga Mihály októberig kitalálja, hogyan lesz kisebb a költségvetési hiány

A kormánynak októberig kell beterjesztenie az Európai Bizottság elé azokat a terveket, amelyekkel négy éven belül három százalék alá csökkentenék az államháztartási hiányt, miután túlzottdeficit-eljárás indult Magyarország ellen.

Ez nem jelenti azt, hogy azonnali intézkedéseket vár a brüsszeli bizottság Magyarországtól, a költségvetési hiányt 2026-ra faraghatja le a kormány a 3 százalékos GDP-arányos küszöb alá – közölte a pénzügyi tárca.

A megnövekedett hiányra nem azonnali intézkedésekkel kell reagálniuk a tagországoknak: a költségvetési hiányt fokozatosan kell csökkenteni. Magyarország a meghozott döntések alapján ehhez illeszkedik

– írta a minisztérium a portálnak adott válaszában. A hivatalos megfogalmazás szerint a magyar kormány elkötelezett az egyensúlyi mutatók javítása mellett. „Idén áprilisban egyes állami beruházások átütemezésével mintegy 675 milliárd forintnyi megtakarítást ért el”, a költségvetés egyensúlya pedig összesen mintegy 1064 milliárd forinttal javult a közelmúltbeli intézkedéseknek köszönhetően. A hiány idén a GDP 4,5 százaléka, jövőre 3,7 százaléka lehet, 2026-ra pedig elérheti a kívánt 3 százalék alatti szintet a tárca számításai szerint.

Darvas Zsolt közgazdász: Az államháztartás hiánya miatt biztosan lesz túlzottdeficit-eljárás Magyarország ellen

Az EU pénzügyminiszterei megállapodtak a költségvetési szabályok módosításáról. Ennek Magyarországra vonatkoztatható következményeiről kérdeztük Darvas Zsoltot, a brüsszeli Bruegel kutatóintézet és a Budapesti Corvinus Egyetem kutatóját.

Arról, hogy mi kell ahhoz, hogy tartható legyen az idei és a következő évekre kitűzött hiánycél, itt írtunk bővebben:

Idénre talán elég megszorítást talált ki a kormány, de jövőre folytatni kell

A kormány által a közelmúltban bevezetett megszorítások elegendőek lehetnek a 4,5 százalékos GDP-arányos hiánycél eléréséhez – ha minden jól megy. Az uniós túlzottdeficit-eljárás várhatóan július végén indul, de inkább a hitelminősítők miatt lesz muszáj a kormánynak szerkezeti reformokat végrehajtania.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Nem félünk eléggé

Az elmúlt években drámaian nőtt a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. A hazai cégek – különösen a kis- és középvállalkozások – kockázatérzékelése és felkészültsége azonban érdemben elmarad a helyzet által indokolt mértéktől.

Szomoru Miklós: Mi sem vagyunk tökéletesek, ne akarjunk tökéletes kertet!

Szomoru Miklós: Mi sem vagyunk tökéletesek, ne akarjunk tökéletes kertet!

Fél évig 5-6 ember volt kíváncsi a kertészeti tanácsaira, ma már közel kétszázezres követő tábora van Szomoru Miklós „Egy kertész kertje Pilisszentkereszten” blogjának. A kertészmérnök szerint, aki brit mintára magánkert-látogatásokat is szervez, nem kell heti 8 óránál többet dolgozni azért, hogy bárkinek virágzó oázássá váljon a kertje. Erre a legjobb példa virágpompában úszó birodalma.