szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyar Péter után Orbán Viktor is többször beszélt az egymillió forintos átlagbérről. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter pénteken már a gazdaságpolitika új célkitűzéseként nevezte meg, és felvázolta az emelkedés menetrendjét is. Ő is jövőre ígérte a nagy gazdasági ugrást.

A kormány egyik új gazdaságpolitikai célkitűzéseként nevezte meg Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter „a gazdasági növekedésen alapuló gyors bérkonvergenciát”. Így írta körül szakszavakkal a minimálbér ezer euróra, az átlagbér egymillió forintra növekedését, amiről Orbán Viktor miniszterelnök az utóbbi napokban többször is beszélt.

Nagy Márton Az Év Felelős Foglalkoztatója díj átadásán részletezte az ezt célzó kormányzati terveket, amik révén jövőre már 3-6 százalékosra várják a GDP növekedésének ütemét – jóllehet az idei növekedés is elmaradt a kormány által eredetileg vártnál. A miniszter szerint a magyar gazdaság idei gyenge teljesítményének oka a német gazdaság – főként a járműipar – mélyrepülése, illetve a gyenge belföldi fogyasztás. Megismételte, amit a miniszterelnök mondott arról, hogy idén a harmadik negyedévben minimális, a negyedik negyedévben 1-2 százalékos növekedést tud majd felmutatni a magyar GDP, és

Orbánhoz hasonlóan ő is a 2025 első negyedévében várható nagy ugrásról beszélt. 

Nagy Márton szerint a kormány támogatja a munkáltatók és a munkavállalók megegyezését, amely értelmében a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékára fogják emelni a minimálbért 2027-re. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi 266 800 forintos minimálbér 2027. január elsejével 374 800 forintra nőhet, egy évvel később pedig elérheti a 419 815 forintot, ami több, mint 1000 euró.

A HVG megpróbálta elképzelni, hogyan lehet elérni ezt az emelkedést, és arra jutottunk, hogy a 2022-eshez fogható  infláció vagy 500 környéki euróárfolyam lehetne az eredmény (vagyis korántsem biztos, hogy az ezereurós minimálbérről szóló állítás valóban be fog válni).

Addig örüljünk, amíg nincs az az infláció és árfolyam, ami Orbán Viktor és Magyar Péter fizetési ígéreteihez kellene

Egymillió forintos minimálbért ígért Magyar Péter 2030-ra, két-három éven belüli egymilliós átlagbérrel kontrázott erre rá Orbán Viktor. A 2022-eshez fogható infláció vagy 500 forint környéki euróárfolyam lehetne az eredmény, ha ezt bármelyikük is megpróbálná megvalósítani.

Nagy Márton a bruttó átlagkereset mozgását is előrejelezte: szerinte a mostani 651 147 forintról 2027-re 878 549 forintra növekedhet, 2028-ra pedig várhatóan meghaladja a 970 ezer forintot.

A miniszter megismételte a korábban már ismertté vált gazdasági intézkedéseket, amikkel el kívánják érni a fent jelzett gazdasági növekedést: a munkáshitel elindítása, a családi adókedvezmény megduplázása és az infláció alacsonyan tartása.

Idetartozik, hogy fenntartják a munkaalapú gazdaságot, ezért továbbra is a munkaerőpiaci tartalékok és ezáltal az inaktívak felkutatására és a foglalkoztatás növelésére törekednek a 20–64 évesek körében, a mostani 81,4 százalékos foglalkoztatási rátát 2030-ra 85 százalékra akarják emelni. „Erre minden esély megvan” – mondta.

Akkora a munkaerőínség, hogy több cég is bevállalja a rejtett munkanélküliséget

Nem enyhül a munkaerőpiac feszessége, ezért a vállalatok egy része munkaerőt tartalékol, arra számítva, hogy jól jöhet majd, ha végre beindul a gazdaság. Ez növeli a kapun belüli (rejtett) munkanélküliséget az ING elemzője szerint.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!