szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem enyhül a munkaerőpiac feszessége, ezért a vállalatok egy része munkaerőt tartalékol, arra számítva, hogy jól jöhet majd, ha végre beindul a gazdaság. Ez növeli a kapun belüli (rejtett) munkanélküliséget az ING elemzője szerint.

Nincs érdemi változás a munkaerőt érintő folyamatokban, nem csökken a munkanélküliek 210 ezres száma – állapította meg a KSH friss munkaerőpiaci adatait kommentálva az ING Bank elemzője. Virovácz Péter szerint a beérkezett adatok alapvetően egybevágnak a várakozásaikkal.

Az elemző szerint a munkanélküliek száma azért nem változik, mert a gazdaságilag aktívak száma közel 17 ezer fővel csökkent, miközben az inaktívak csoportjának létszáma is nagyjából ugyanennyivel emelkedett augusztusban. Ennek hátterében két, egymással párhuzamos jelenség áll:

  • az elbocsátások az alacsonyabb keresetű, alacsonyabb képzettségű munkaerőt érinthették, akik csak idénymunkákból élnek;
  • eközben pedig a magas munkaerő-kereslet miatt sokan közülük könnyen találhattak új munkahelyet.

Augusztusban 39 ezerrel többen dolgoztak mint egy éve

Augusztusban 4 millió 748 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,2 százalék volt.

Az elemző szerint a foglalkoztatottság és az aktivitás emelkedése alapján továbbra is kijelenthető, hogy 

már egyáltalán nem igaz az az állítás, hogy enyhülne a munkaerőpiac feszessége. 

Sőt, a második negyedévben növekedett az üres álláshelyek aránya, miközben a munkanélküliség csak lassan mérséklődik.

A munkaerőpiac a vártnál gyorsabban állt tehát helyre, miközben a hamarosan belépő új termelői kapacitások arra ösztönzik a vállalatokat, hogy tartsák meg a munkaerőt. Annak ellenére tehát, hogy az üzleti kilátások mostanság nem a legkedvezőbbek, 

a vállalatok egy része munkaerőt tartalékol. 

A cégek nagyjából 15 százaléka tesz így, amivel egyfajta kapun belüli (rejtett) munkanélküliséget okoznak. Így próbálják elkerülni, hogy ne akkor kelljen hosszasan és drágán új munkaerőt felhajtani, amikor megint felfut a kereslet és a termelés.

Az elemző szerint a következő hónapokban kettős erők formálják majd a munkaerőpiacot: emelkedhet a szezonális foglalkoztatás, illetve tartós lehet az építőipar kezdődő és a szolgáltatások jelenlegi felívelése. 

Ugyanakkor az ipar gyengén muzsikál, a visszaeső rendelések miatt munkaerő-racionalizálás várható, és a termelési kapacitások sem bővülnek majd a terveknek megfelelően.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!