Feszültség és konfliktus a szervezetben – Hogyan kezelhető?
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
Mindössze 2-3 százalékos lehet a gazdasági növekedés a következő két évben, az infláció sem a kormány által várt mértékben fog csökkenni a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet előrejelzése szerint.
A 2023-as visszaesést követően a magyar GDP növekedése fokozatosan 0,6 százalékra emelkedhet 2024-ben, 2,1 százalékra 2025-ben és 2,9 százalékra 2026-ban – áll az OECD előrejelzésében, ami jóval lassabb tempóra utal, mint az Orbán Viktor (majd később más kormánytagok) által bemondott 3-6 százalékos növekedés a 2025-tel kezdődő években.
2024-ben a GDP két negyedévben is szűkülést mutatott, főként a mezőgazdaságot sújtó aszály, az építőipar és az elektromos autók piacának gyengélkedése miatt, ez utóbbit az akkumulátorgyártó cégek is erősen megszenvedték.
A szervezet megjegyzi: A globális környezet vegyes hatással van a magyar gazdaságra, mert bár a globális olaj- és élelmiszerárak várhatóan alacsonyabbak lesznek 2024-2026 között, mint 2022-2023-ban, ami támogatja a folyamatban lévő dezinflációt, az Európában, különösen Németországban tapasztalható lassú növekedés vissza fogja húzni az exportot.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet szerint a növekedés fő motorja a lakossági fogyasztás lesz, amelyet a csökkenő infláció mellett növekvő reálbérek támogatnak – a magyarok tehát többet fognak költeni, és kevesebbet tesznek félre.
A magánbefektetések is fokozatosan helyreállnak, mivel a makrogazdasági és pénzügyi feltételek javulnak, mondja a szervezet, ugyanakkor (ezt már mi tesszük hozzá) erre utaló jelek egyelőre nem nagyon vannak: például a Német–Magyar Kereskedelmi és Iparkamara a tagjai közt elvégzett legutóbbi felmérése erősen negatív környezetet sugall – legalábbis e vállalatok számára biztosan. Az üzleti bizalom főként a kiszámíthatatlan jogalkotási folyamatok, a különadók és egyes ágazatok külföldi szereplőinek folyamatos diszkriminációja miatt rendült meg.
A külföldről érkező, jelentősnek mondható (főként az elektromos mobilitással összefüggő) tőkebefektetések javíthatnak Magyarország exportképességén, azonban ha az uniós forrásokat továbbra is blokkolja az EU a jogállamiságot érintő problémák miatt, az negatívan hathat a befektetői bizalomra és a tőkeáramlásra, ami komoly nyomást helyezhet a forint árfolyamára és a tervezett gazdasági növekedésre – írja előrejelzésében a szervezet.
A munkaerőpiac „robusztus” az OECD megfogalmazása szerint, bár a munkanélküliség 3,3-ról 4,7 százalékra nőtt a harmadik negyedévben, amit a szervezet a munkaerő-piaci tartalék aktivizálódásával magyaráz.
A kormányzati költések az OECD szerint alig nőnek majd a következő két évben: az idei -0,9 százalékos csökkenés után jövőre 0,3 százalék, 2026-ban 0,4 százalék lehet a bővülés. A beruházásokra fordított összeg 2024-ben várhatóan 11,2 százalékkal fog csökkenni, jövőre stagnálni fog, és csak 2026-ban indulhat növekedésnek (4,9%). Az exportvolumen a következő két évben 3,7-4,6 százalékkal, az import 4,3-5,1 százalékkal emelkedhet. A maginfláció éves értékét 2025-ben 3,6 százalékra, 2026-ban 2,8 százalékra várja az OECD.
Az infláció csökkenésével folyamatosan csökkentette az alapkamatot (a 2023. áprilisi 18 százalékról 6,5 százalékra), az OECD szerint az MNB óvatos monetáris politikával 2026-ra ezt 5 százalékra vághatja vissza.
A költségvetési hiány az idei 4,9 százalékról (ami messze a kormány év elején közölt célértéke felett van) jövőre 4,3 százalékra, 2026-ra 3,8 százalékra eshet vissza.
Az OECD elemzésében rávilágít: az állami nyugdíjrendszer újragondolása segítene a fenntartásában, hiszen az előrejelzések szerint 2070-re az állami nyugdíjak a GDP 5 százalékát fogják kitenni.
Ennek finanszírozására szélesebb pénzügyi térre van szüksége a kormánynak, amit például úgy érhet el a szervezet szerint, ha támogatná és erősítené a versenyt az energia-, közlekedési és távközlési szektorokban (noha jelenleg inkább pont, hogy a verseny szűkülése tapasztalható szinte az összes főbb szektorban).
A telekommunikációs költségek csökkentése elősegítené a kkv-k digitalizációját, ugyanis ezen a téren nagy a szakadék a magyar és akár csak a régiós országok cégei között. Továbbra is volna lehetőség a nők és az alacsonyabb képzettségű munkavállalók foglalkoztatási arányának növelésére a munkaerőhiány enyhítése érdekében. Ezt elősegíthetné a korai gyermeknevelési programokhoz és intézményekhez való hozzáférés bővítése, valamint a munkát terhelő adók további csökkentése az alacsony jövedelmű munkavállalók számára – írja az OECD.
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
Zenei mogulból elítélt bűnöző lett Sean Combs, az egykori hiphopkirály, aki zűrös ügyei ellenére magabiztosan hitte, hogy érinthetetlen.
Az atomerőműben súlyos a kár, de sugárveszély egyelőre nincs. Akkor minden rendben? Egyáltalán nem.
Az Oroszország-szakértő szerint a kormánymédia „teljesen nyilvánvalóan hergel és uszít”.
Eltűnésekor hawaii mintás inget viselt.
Egy sárkányszörfös jókor volt jó helyen.
Egy-egy hátúszó néha elbizonytalanítja a fürdőzőket.
Pontosan úgy működik, mint a légvédelmi rendszerek.