szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Amennyiben a miniszterelnök valóban vétózna, január 31-én megszűnnének az uniós büntetőintézkedések.

Rendkívüli csúcsot hívhat össze az Európai Unió annak érdekében, hogy meggyőzzék Orbán Viktort, ne vétózza meg az Oroszországgal szembeni szankciók fenntartását – írja az EUobserver

Orbán tavaly decemberben dobta be a vétó lehetőségét a többi uniós vezetőnek, mondván, ha Donald Trump amerikai elnök enyhítené az Oroszországgal szembeni amerikai szankciókat, ragaszkodni fog hozzá, hogy az EU is kövesse a példáját. Amennyiben Magyarország valóban vétózna, úgy január 31-én megszűnnének az uniós büntetőintézkedések, pedig a magyar vezetés december elején még megszavazta az akkori, 15. szankciós csomagot

Az EUobserver szerint az uniós diplomaták körében uralkodó vélekedés szerint Orbán csak fenyegetőzik, és Magyarország végül megszavazza majd a szankciók fenntartását. Annál is inkább, mivel Donald Trump kedden kijelentette, hogy szankciókat vezethet be Oroszország ellen, ha Vlagyimir Putyin nem hajlandó tárgyalni az ukrajnai háború befejezéséről – és az uniós vezetők most abban bíznak, hogy Orbán úgyis együtt fog mozogni Trumppal. De azért vannak aggódó hangok is Brüsszelben. 

Trump szankciókkal és az ukránoknak feltétel nélkül adott fegyverekkel kényszerítené tárgyalóasztalhoz Putyint

Az új amerikai vezetés az ukrajnai katonai segélyek kérdését vizsgálja, a Repubblica szerint Putyinnak konkrét tervet mutatnak be területcserével.

Az uniós nagykövetek pénteken tárgyalnak a szankciók fenntartásáról az EU fővárosában, hogy azt a hétfőn ülésező külügyminiszterek hivatalosan is elfogadhassák. Ha azonban a magyar nagykövet vagy Szijjártó Péter külügyminiszter blokkolja azt, António Costa, az EU Tanácsának elnöke még a január 31-i határidő előtt rendkívüli csúcstalálkozót hívhat össze, hogy az uniós vezetők személyesen egyezzenek meg Orbán Viktorral.

Az EU illetékesei amellett, hogy igyekeznek meggyőzni Orbánt, Magyarország támogassa a szankciók fenntartását, különböző intézkedéseket is mérlegelnek arra az esetre, ha ez nem sikerülne, hogy legalább részben megvédjék azokat. Például annak a 190 milliárd eurónyi orosz vagyonnak a további zár alatt tartását, amely az Euroclear értékpapír-kezelő felügyelete alatt áll, és amelynek kamataiból fizetnének vissza egy Ukrajnának nyújtott 50 milliárd dolláros kölcsönt. Az uniós tisztviselők attól tartanak, hogy ha megszűnnének a szankciók, ez a vagyon másnapra már Oroszországban lenne. 

A Financial Times korábban arról írt, hogy az EU többek között egy 81 éves belga törvény alkalmazásával biztosítaná az Oroszország elleni szankciók fenntartását. Az Euroclear ugyanis belga szervezet, és az 1944-es jogszabály lehetővé teszi a belga király számára, hogy letiltsa bármiféle vagyontárgynak az országból történő kivitelét. 

A belga királlyal adnának sakkot az orosz szankciókat feszegető Orbánnak

Orbán Viktor vétójától féltik az Oroszországgal szembeni szankciókat, aminek legalább néhány elemét igyekeznének így is megtartani az EU illetékesei. Ehhez egy poros belga törvényt húzhatnak elő a sublótból, de a belga királynak is lépnie kellene.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!