szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Orbán Viktor vétójától féltik az Oroszországgal szembeni szankciókat, aminek legalább néhány elemét igyekeznének így is megtartani az EU illetékesei. Ehhez egy poros belga törvényt húzhatnak elő a sublótból, de a belga királynak is lépnie kellene.

Többek között egy 81 éves törvény alkalmazásával biztosítaná az Európai Unió az Oroszország elleni szankciók fenntartását, miután Magyarország ismét vétóval fenyegeti ezek januárban esedékes megújítását – írja a Financial Times. Orbán Viktor miniszterelnök tavaly decemberben dobta be a vétó lehetőségét a többi uniós vezetőnek. Ez esetben január 31-én megszűnnének a büntetőintézkedések. Magyarország december elején még megszavazta az akkori, 15. szankciós csomagot.

Orbán azonban arra utalt, hogy ha a jövő héten beiktatják Donald Trumpot amerikai elnöknek, és ő enyhítené a szankciókat, maga is ragaszkodni fog hozzá, hogy az EU is kövesse a példáját. Ezt péntek reggeli rádióinterjújában is megismételte. Hasonló értelmű nyilatkozatot tett csütörtökön Bóka János európai ügyekért felelős miniszter is, aki szerint addig nem döntenének, amíg világossá nem válik, milyen gyakorlatot követ Trump. 

Mi lesz a befagyasztott orosz vagyonnal?

Az EU illetékesei amellett, hogy igyekeznek meggyőzni Orbánt, hogy támogassa a szankciók fenntartását, különböző intézkedéseket is mérlegelnek arra az esetre, ha ez nem sikerülne, hogy legalább részben megvédjék azokat. Például annak a 190 milliárd eurónyi orosz vagyonnak a további zár alatt tartását, amely az Euroclear értékpapír-kezelő felügyelete alatt áll, és amelynek kamataiból fizetnének vissza egy Ukrajnának nyújtott 50 milliárd dolláros kölcsönt. Az uniós tisztviselők attól tartanak, hogy ha megszűnnének a szankciók, ez a vagyon másnapra már Oroszországban lenne.

Fülöp belga királyt is játékba hoznák
YouTube

„Tényleg nagyon aggaszt ez a dolog, és másoknak is aggódniuk kellene” – idézte a lap egy, a magyarokkal rendszeresen egyeztető illetékest, aki szerint

esélyes, hogy Orbán nem adja be a derekát.

Akkor jöhet kapóra a 81 éves, még a második világháború alatt elfogadott belga törvény. Az Euroclear ugyanis belga szervezet, és az 1944-es jogszabály lehetővé teszi a belga király számára, hogy letiltsa bármiféle vagyontárgynak az országból történő kivitelét.

A lap megkereste a belga királyi palotát, amely nem kívánt nyilatkozni a kérdésben, így nem árulták el, hogy Fülöp király kapott-e ilyen jellegű megkeresést. Azt azonban jelezték, hogy egy ilyen döntést a belga kormánynak kellene meghoznia – igaz, a király hagyná jóvá. Az Euroclear nem kommentálta az ügyet. 

A belgák óvatosak

A belga külügyminisztérium ugyanakkor jelezte: a többi tagállammal közösen mindent megtesznek annak érdekében, hogy megújítsák a szankciókat. A Financial Times viszont emlékeztet, hogy a belga kormány mindeddig – orosz jogi lépésektől tartva – ellenállt annak, hogy saját nemzeti hatáskörben hozzon intézkedéseket a befagyasztott vagyonokkal kapcsolatban. Egy belga illetékes arról beszélt a lapnak, hogy az ilyen rendkívüli hatáskörök alkalmazása a Belgium és Oroszország között fennálló kétoldalú beruházási szerződést is sértené.

Az Európai Bizottság egyik magas rangú képviselője szerint ugyanakkor 

ha Orbán nem hajlik, az egyetlen megoldás a (belga) nemzeti megoldás.

A lap szerint alternatívaként még felmerült Magyarország megfosztása a szavazati jogától – de ezt a drasztikus lépést vélhetően nem támogatnák egyhangúlag a tagállamok.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!