szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Központi Statisztikai Hivatal visszautasítja a szándékos manipuláció vádját, rosszindulatú interpretációról és hangulatkeltésről írnak a gyermekszegénységi adatokról megjelent cikkek kapcsán.

„A statisztikai adatok gyűjtése és feldolgozása szigorú szakmai és etikai szabályok szerint történik, minden adatsorát megfelelő szakmai felügyelet alatt dolgozza fel, és minden esetben átláthatóan és pontosan kommunikálja az eredményeket – közölte a Központi Statisztikai Hivatal szerdán.

A KSH azután adott ki közleményt, hogy a Válasz Online arról írt, hogy tudományos elemzés vitatja a KSH szegénységi adatainak hitelességét. A cikk szerint az Unicefnek tűnt fel, hogy 2017-től rengeteg család jövedelme csoportosul éppen a szegénységi küszöb fölött.

Évekig torz szegénységi adatokat közölhetett a KSH

A jövedelmi szegénységre vonatkozó ábrákon hatalmas kiugrás jelent meg pont a szegénységi küszöb fölötti sávban 2017 után. Ez nem lehetett természetes sem az ezt kimutató kutatók, sem a KSH korábbi elnökhelyettese szerint. Tudományos elemzés vitatja a KSH szegénységi adatainak hitelességét.

A kutatók az Eurostat alapján is ellenőrizték az adatokat: száz eurós oszlopokban csoportosították az előbb a magyar gyerekekre, aztán a teljes népességre, majd az egyedülállókra vonatkozó jövedelmi adatokat. Ezek alapján hisztogramokat, görbéket rajzoltak, amelyeken 2017-től kezdődően mindegyiken feltűnt egy torony (ami azt jelzi, hogy nagyon sokan esnek ebbe a sávba), pont a szegénységi küszöb feletti 100 eurós sávban, miközben az alatta lévő sávok foghíjasak maradtak.

Válasz Online / Tátrai Annamária, Gábos András

A görbe ilyetén eltorzulásával párhuzamosan pedig a KSH „elképesztő mértékben javuló szegénységi adatokat kezdett jelenteni”, például, hogy 2015–2020 között 63 százalékkal esett a gyermekszegénység aránya, miközben a hátrányos és a halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek száma sokkal kisebb arányban esett vissza. Amikor erre rákérdeztek, a hivatal nem tartotta problémásnak.

Tátrai Annamária, az ELTE és Gábos András, a Tárki kutatója arra jutott, hogy a KSH 2017 után olyan szegénységi adatokat kezdett közölni amelyek felvetik a szakmai tévedés vagy a manipuláció lehetőségét.

A KSH azt írta ezzel kapcsolatban, hogy a szándékos manipuláció vádját határozottan visszautasítják. „A rosszindulatú interpretációt, a hangulatkeltést, az intézmény hírnevének rontását jogilag vizsgálhatja a hivatal” – tették hozzá.

A közleményben azt írták, hogy a KSH működésében szakmailag független, hiteles és az adatainak feldolgozásában a nemzetközi standardoknak megfelelően jár el, azt is hozzátéve, hogy a hazai és nemzetközi sztenderdek mentén végzi el az EU-SILC felmérést is. „Ugyanakkor a KSH jelenleg az EU más tagállamaihoz hasonlóan a népszámlálási adatok alapján – 5 évre visszamenő – revíziót hajt végre” – közölték.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!