szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szokásos nagyjából 1,2 millió helyett csupán 600-700 ezer méhcsaláddal vágnak neki a szezonnak a magyar méhészek.

A hazai méhállomány fele elpusztult a télen, az április eleji fagyok pedig a magyar akácerdők kétharmadának termését tették tönkre. A gondokat tetézi a mézimport, ugyanis az Ukrajnából és Kínából érkező termékek áraival nem tudják felvenni a versenyt a magyar gazdák – mondta az InfoRádióban Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke. Hozzátette:

a szokásos, nagyjából 1,2 millió helyett csupán 600-700 ezer méhcsaláddal vágnak neki az idei szezonnak a méhészek.

A jelentős mértékű állománypusztulás világszerte nagy gondokat okoz, a szakemberek elsősorban a méheket támadó varroa atka elleni hatékonyabb védekezésben látják a megoldást. A hazai veszteségek különösen a mellékállású és hobbiméhészeket sújtották, a főállású gazdák jobban meg tudták védeni az állományaikat.

Magyarország méhészeti nagyhatalomnak számít, a hazai gazdák egy átlagos évben körülbelül 30 ezer tonna mézet termelnek, és ennek a mennyiségnek a kétharmadát exportálják. A hazai mézkivitel körülbelül kilencven százalékát Olaszország, Németország és Franciaország vásárolja fel.

Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke szerint a hazai méhállomány nagyarányú csökkenése összetett probléma, keresik az okokat, „de egyértelmű, hogy a környezet folyamatos romlásának is köze van mindehhez”.

Az ökoszisztémákat is elhervaszthatja a méhlegelők és a beporzók hiánya

Kevesebb méz és gyümölcs, elszálló lepkék, versenyző virágok, virágos mezők nélküli Pilis, elhervadó ökoszisztémák. Mire számíthatunk, ha eltűnnek a méhlegelők?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!