szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Felpörgetnék a belföldi fogyasztást, és stabilizálnák a külkereskedelmet.

A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.

A kínai kormány ötpontos intézkedési csomagot dolgozott ki a foglalkoztatás támogatására, a külkereskedelem fejlődésének stabilizálására, a fogyasztás ösztönzésére, a hatékony beruházások aktív bővítésére, valamint a stabil fejlődéshez kedvező környezet megteremtésére.

A tervek szerint Kína ösztönözni fogja a vállalatokat a foglalkoztatás stabilizálására, bővíti a munkaalapú támogatási programokat, erősíti a külkereskedelmi cégeket, valamint a szolgáltatási fogyasztás és az autóvásárlások bővülését is támogatja. Emellett javítja a fogyasztási infrastruktúrát, és élénkíteni kívánja a magánberuházásokat.

A múlt pénteken a Kínai Kommunista Párt csúcsszerve arról döntött, hogy Kína tartós gazdasági fellendülésének alapjait tovább kell szilárdítani. A testület kiemelte: törekedni kell a foglalkoztatás, a vállalkozások, a piacok és a várakozások stabilizálására, miközben a gyorsan változó külső környezet okozta bizonytalanságokra magas színvonalú fejlődéssel kell reagálni.

Kína a „külső környezet gyors változásainak bizonytalanságára” gyorsan és határozottan válaszolt, megtéve a szükséges ellenintézkedéseket. Ezzel párhuzamosan összehangolta a belföldi gazdasági munkát a nemzetközi kereskedelmi küzdelmekkel, és megerősítette a legrosszabb forgatókönyvekre való felkészülést. „Akárhogy is változik a nemzetközi környezet, Kína a saját ügyeire fog koncentrálni” – hangsúlyozta Csao.

A „külső környezet gyors változásainak bizonytalansága” nyilvánvalóan a Donald Trump amerikai elnök által indított, és különösen súlyosan Kínát sújtó vámháború következményeinek finomabb megfogalmazása. Az USA–Kína-front, úgy tűnik, nincs bebetonozva, legalábbis a Trump-kormányzat a jelek szerint a még mindig nagyon magas, 50-65 százalékra is lecsökkentheti a kínai importot most sújtó, pláne extrém magas 145 százalékos vámszintet. Trump ráadásul átmenetileg egy sor fontos elektronikai cikket is mentesített a behozatali tarifák alól, miután rámutattak neki, hogy sok esetében túl erős az Egyesült Államok Kína-függése. De Peking is puhítani látszik a kifelé nagyon szilárdnak kommunikált álláspontján, az amerikai lazítás után csendben ők is vámmentességet adtak olyan elektronikai cikkeknek, amelyeket nem tudnak nem amerikai forrásból pótolni.

Kína mindenesetre most közölte, hogy felgyorsítja a korábban bejelentett gazdaságélénkítő programok megvalósítását, különös tekintettel a fogyasztás ösztönzését célzó kampányokra és az 5 billió jüan (694 milliárd amerikai dollár) értékű országos beruházási alap felhasználására. Csao szerint az intézkedések többsége várhatóan a második negyedévben lép hatályba.

Kína az idei évre 5 százalék körüli gazdasági növekedést tűzött ki célul, és az első negyedévben az ország gazdasága 5,4 százalékkal bővült, ami felülmúlta az elemzői várakozásokat. Ugyanakkor szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az Egyesült Államok által bevezetett vámemelések a következő években a piac zsugorodásához vezethetnek.

(via MTI)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!