szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Miután Trump az okostelefonokat és a számítógépeket vonta ki a vámok hatálya alól, most úgy tűnik, Peking ugyanígy tesz a mikrochipek egy részével, amelyeket Kína nem tud más forrásból pótolni.

Úgy tűnik, Kína csendben részben visszavonta az Egyesült Államokból származó termékekre kivetett, 125%-os megtorló vámokat – derült ki három shenzheni importügynökség által a CNN-nel megosztott részletekből.

Az ügynökségek szerint

a vámmentességek integrált áramkörökre, mikrochipekre, félvezetőkre vonatkoznak.

A mentességről csütörtökön szereztek tudomást, de hivatalos bejelentés nem történt. A kínai hatóságok eddig nem erősítették meg hivatalosan a félvezetőkre vonatkozó mentességeket. A Kínai Vámigazgatás, valamint a kikötővárosokban működő vámhivatalok egyaránt azt mondták, hogy nem tudnak a mentességről. A kínai külügyminisztérium szóvivője pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta, nem ismeri az ügyet.

Április 12-én Kína 125%-ra emelte a válaszvámokat az Egyesült Államokból származó árukra, miután Donald Trump amerikai elnök 145%-ra növelte a kínai termékekre kivetett vámokat. Peking igyekszik magabiztosságot sugallni, hogy képes ellenállni a fokozódó amerikai kereskedelmi háborúnak, de a mostani mentességek azt jelzik, hogy kénytelen visszavenni néhány kulcsfontosságú termék vámját, amelyeket nem tud otthon előállítani vagy máshonnan beszerezni. A vámszolgálati adatok szerint

Kína tavaly 11,7 milliárd dollár értékben importált félvezetőket az Egyesült Államokból.

A félvezetők szinte minden elektronikai eszköz elengedhetetlen részei. Előállításuk nehéz, mivel fejlesztésük költséges és magas szintű tudást igényel, így a gyártás néhány kulcsfontosságú beszállítóra koncentrálódik. Bár

Kína jelentős előrelépést tett saját félvezetőiparának fejlesztésében, továbbra is nagymértékben függ az amerikai, tajvani, dél-koreai, japán és holland chip- és chipgyártó berendezések importjától.

Duncan Clark, a BDA technológiai befektetési tanácsadó cég elnöke szerint a mentességek arra utalnak, hogy Kína még nem rendelkezik „önállósággal a chipek terén”. „Törekvés van rá, de jó ideig eltart még, mire teljesen autonóm lesz” – mondta.

TSMC chipgyártó cég, Tajvan
AFP / Jakub Porzicky

A hónap elején Kína eltörölte azokat a vámokat is, amelyeket amerikai cégek által tervezett, de külföldön gyártott chipekre vetett ki. Például az Nvidia, az amerikai mesterségesintelligencia-chipek vezető gyártója, termékeit nagyrészt Tajvanon gyártja. Ez azt jelenti, hogy olyan amerikai chiptervezők, mint a Qualcomm vagy az Nvidia, ha nem az USA-ban gyártatják termékeiket, azok nem tartoznak a 125%-os kínai vám alá.

Április 11-én Trump mentesítette az okostelefonok és számítógépek – például az Apple termékei – importját a „viszonossági” vámok alól. Ez jelentős hatással volt olyan technológiai óriásokra, mint az Apple, amely termékeit Kínában gyártja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!