HVG Könyvek
HVG Könyvek
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Bármennyire is próbálkozik, a találkozások során a többi kutya mindig elutasítja a szegény kiskutyáját? Nem érti, miért utálják ennyire? Segítünk.

Mi jár ilyenkor a kutyánk fejében?

hvgkonyvek.hu

A kutyánk valószínűleg hozzánk hasonlóan nem érti, miért kerülik a többiek. Talán természeténél fogva félénk, és ez néhány társát arra készteti, hogy zaklassa. A kutyák képesek kiszagolni a stresszt jelző kortizolhormont, és ez váratlan agresszióhoz vagy összecsapáshoz is vezethet.

Az is lehet, hogy azért utasítják el a többiek, mert túl gyorsan közelít hozzájuk vagy modortalanul viselkedik a gazdájukkal. Gyakorolni kell a testbeszédben alkalmazott jelzések felismerését – beleértve a többi kutya test- és faroktartását –, hogy valóban megértsük, mi jár a kutyánk fejében, így segíthetünk neki ellazulni és barátságosan közelíteni más kutyákhoz.

Mit csináljunk az adott pillanatban?

Emeljük ki a kedvencünket az adott helyzetből; ha egy kutya egyszer elutasította, nem valószínű, hogy később barátok lesznek. Ha hagyjuk, hogy a kutyák maguk oldják meg ezeket a helyzeteket, akkor vagy a mi kutyánk fogja a többieket zaklatni, vagy ő válik zaklatás áldozatává.

Mit tehetünk hosszú távon?

Tanítsuk meg a kutyánkat arra, hogy laza pórázon sétáljon, és hogy ránk figyeljen, amikor nincsenek más kutyák a közelben. Később gyakoroljuk ugyanezt nagyobb távolságra a többi kutyától, majd fokozatosan csökkentsük a távolságot, mielőtt a kutyánk elkezdené a többieket bámulni és a pórázt rángatni.

Játsszunk a kutyával szimatolós játékokat; jutalomfalatok eldobásával buzdítsuk szaglászásra. Ezzel segítünk neki ellazulni, és a többi kutya is látni fogja, hogy kontroll alatt áll.

Legyünk szuperizgalmasak a számára, ha más kutyák vannak a közelben! Ha a kutyánk figyelmét átirányítjuk arra, hogy cibálósat játsszon velünk, vagy labdázzon, könnyebben megőrzi a nyugalmát.

Vegyük videóra a találkozásokat a többi kutyával, hogy könnyebben kiszúrjuk a testbeszéd kevésbé látványos jeleit.

A fenti cikk a Mi jár a kutyám fejében? című könyv szerkesztett részlete. Miért rágja szét a kutyám a cipőmet? Mit tegyek, hogy ne húzzon a pórázon? Hogyan szoktassam össze más állatokkal? Ha szeretné megérteni, mi jár kedvence fejében, kezdjen kutyaként gondolkodni! Hannah Molloy kutyaetológus könyve a legújabb kutyapszichológiai kutatásokra támaszkodva értelmezi a kutyák kommunikációját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Könyvek HVG Könyvek

Mit tehetünk, ha kamasz gyerekünk féltékeny a testvérére?

Amint a gyerekek elég nagyok lesznek, hogy a szülők figyelméért versenyezzenek, a testvérek közti rivalizálás a családi élet részévé válik. Tizenéves korban mindez fokozódhat, ha elkezdik összehasonlítani a sikereiket, önmagukat pedig a másikhoz viszonyítva határozzák meg.