Sorozatunkban a hazai ingatlanpiac legfontosabb szereplői adnak ingatlanbefektetési tippeket, és kommentálják a hét szakmai híreit, cikkeit. Ezen a héten Salamon Adorján, az Eston International elnök-vezérigazgatója.
hvg.hu: A VI. kerületnek van néhány olyan utcája, ahol vagy már most aranyárban mérik a lakásokat, vagy a következő években várható áremelkedés. Hol érdemes ingatlant venni a kerületben, és milyen a kínálat? Mit szól a hét híréhez?
|
Salamon Adorján (32) a kereskedelmi ingatlanokra szakosodott Eston International Zrt. tanácsadó cég tulajdonosa, egyben vezérigazgatója. Közgazdász és értékbecslő végzettsége mellett a Brit Királyi Értékbecslők által akkreditált posztgraduális ingatlanpiaci szakképesítést és több mint 12 éves szakmai tapasztalatot szerzett. A Magyar Ingatlanforgalmazók Szövetségének elnökségi tagja. 2006-ban elnyerte a Magyar Ingatlanszakmáért Díjat. |
Az Andrássy útról az utóbbi 15 évben addig-addig jövendölték, hogy budapesti Champes Elysées válhat belőle, míg végül akadtak olyan befektetők, akik fejlesztésekbe kezdtek − ennek köszönhetően lassan teljesülni látszik ez a vízió. Az ennek szellemében kialakított presztízsberuházások, például a portaszolgálatos apartmanházak esetében a piac el is fogadja a magas árat, különösen akkor, ha a parkolást is jól meg tudják oldani. Az Andrássy út Bajcsy-Zsilinszky út és Oktogon közötti szakaszán az üzlethelyiségek piaca is hasonló képet mutat: hiába kisebb itt a gyalogosforgalom, mint a Nagykörúton, a bérleti díjak a presztízsérték miatt jóval magasabbak. Az árak még így is bőven emelkedhetnek. Tehát ezen a területen a már nagyon magasnak tűnő árak ellenére is érdemes üzlethelyiséget venni, de a kínálat korlátozott.
hvg.hu: Milyen ingatlanbefektetést ajánl az intézményi és a kisbefektetőknek?
Az utóbbi hónapokban számos, egész városrészt meghatározó beruházás indult Budapesten. Ilyen például a Corvin projekt vagy a kormányzati negyed építése. A kockázatot jól viselő kisbefektetőknek érdemes lehet a hasonló fejlesztések környezetében ingatlanokba pénzt fektetni − anyagiaktól függően lakásba vagy akár telekbe is. A beharangozott beruházásoknak köszönhetően megújuló környék miatt középtávon jelentős felértékelődésre lehet számítani, a lakások bérbeadásával pedig szerencsés esetben a hitelek törlesztése is megoldható.
Az intézményi befektetőknek az irodapiacon is teremhet még babér, bár itt egyre nagyobb kockázatokkal kell szembenézniük. Az üzlethelyiségek piacán − akár vidéken is − az igazán jó elhelyezkedésű, például tömegközlekedési csomópontok, pályaudvarok, buszállomások közvetlen közelében található ingatlanokban látok még fantáziát. A következő öt év minden bizonnyal a szállodaberuházásokról fog szólni. Ezzel összefüggésben kecsegtető lehet maga a konferenciaközpont-fejlesztés is. Ez azonban speciális szaktudást igényel.
Partnerünk a Bookmark Media ingatlanpiaci hírügynökség