Mi alapján választanak lakást a nők?
Mivel lakásvásárláskor általában a hölgyek döntenek, a sikeres értékesítéshez ismerni kell azokat a szempontokat, amelyek alapján ingatlant választanak. Miben különbözik a hölgyek ízlése az urakétól, és mivel lehet „megfogni” őket?
A nők egészen más szempontok alapján választják ki otthonukat, mint a férfiak. A hölgyek esetében eleve sokkal meghatározóbbak az emocionális tényezők, és a gyengébb nem a család kényelmét, a biztonságos
Szerelem első látásra
Ugyanez fordítva is igaz: mivel a hölgyek többsége valójában első benyomásai alapján dönt, kevésbé érdekli az ár-érték arány. Ha tehát egy nő beleszeret egy lakásba, kevésbé problémázik annak árán − persze racionális határokon belül. Ez hosszú távon egyébként nem is jelent problémát, mert a hölgyek mellett mindig ott áll egy férfi, legyen az akár szülő, akár férj, akár egy közeli barát, aki kimondja az utolsó szót. A családosoknál így a nő valójában azt a pluszt adja az ingatlanvásárláshoz, aminek köszönhetően a lakás valódi otthon, és nem egy jó ár-érték arányban megvásárolt ingatlan lesz.
Egyedi döntések
A szempontok, amelyek alapján a hölgyek döntenek, mindig élethelyzettől függnek: nem mindegy, hogy családos vagy egyedülálló nőről van-e szó, és az is befolyásolja a döntést, hogy a hölgy vidéki, budapesti, netán agglomerációbeli-e. A családos és kisgyermekes anyáknál elsődleges szempont az ingatlan elhelyezkedése: ők a férfiaknál sokkal hamarabb rákérdeznek arra, hogy van-e közelben orvosi rendelő, bölcsőde és óvoda, vagy milyen közlekedési csomópontok vannak a környéken − magyarázza Szirtes Bernadett, Duna House Holding, kommunikációs vezetője. Ezekre a kérdésekre tehát fel kell készülni, mert a hölgyek garantáltan rákérdeznek az ilyesmire − a felelet pedig döntően befolyásolhatja választásukat. Nem elég tehát tudni például azt, hogy merre van a legközelebb óvoda, azt is tudni kell, hogy az megfelel-e az igényeknek.
Kincset érő tulajdonságok
Az ingatlan tájolása a nők számára az egyik legfontosabb tényező: a férfiakkal ellentétben ők szinte az első helyen kérdeznek erre rá. A déli fekvés abszolút előny, de a hölgyeket általában az is érdekli, hogy van-e északra néző ablak. A liftre, a teraszra vagy erkélyre való igény ezzel szemben nem függ a nemtől: a hölgyek és az urak ebből a szempontból ugyanolyan megosztottak. Az emelet sincs összefüggésben a nemekkel, a választás ebből a szempontból inkább családi állapottól függ: a fiatal trendi nők és a fiatal trendi férfiak minél följebb akarnak költözni, a családosok nagy része viszont kifejezetten keresi a kertkapcsolatos, földszinti lakásokat − a nők már csak csemetéik miatt is kedvelik ezeket a lakásokat, párkapcsolatban pedig ők döntenek. A kertkapcsolat tehát a tájolás mellett egy újabb varázsszó, amellyel meg lehet fogni őket. A nők döntését gyakorlatilag minden olyan tényező befolyásolja, ami a családi élettel kapcsolatos: a gyengébb nem többre értékeli az ingatlanhoz kapcsolódó pluszszolgáltatásokat és extrákat is. Számukra az árnál fontosabb lehet a biztonságos környezet, a házhoz tartozó játszótér vagy a földszinten lévő patika.
A lepusztult is kellhet
Bár egy-egy negatív benyomás a gyengébb nemet könnyedén elriaszthatja a vásárlástól, a nők és a férfiak azonos arányban keresik a felújítandó lakásokat: a hölgyek egy része kifejezetten vadászik az ilyen ingatlanokra, már csak azért is, mert nem szívesen ül bele más kádjába. Ebből a szempontból pedig teljesen mindegy hogy újszerű, vagy felújítást igénylő lakásról van-e szó − a kád nem maradhat. Ha már felújítandó lakásról van szó, a hölgyek szívesebben alakítják ki lakásukat saját igényeik szerint − ez egyébként inkább a gyermek nélküli hölgyeknél szempont. A másik véglet, amikor az egyedülálló, jól kereső nő életébe már nem fér bele a felújítással járó felfordulás − ilyenkor hajlandó megfizetni a tökéletesen felújított lakást is. A gyereket nevelő anyáknál szintén szempont lehet, hogy ne kelljen a lakáshoz nyúlniuk: nekik már csak a gyereknevelés miatt sincs idejük a felújítással bajlódni.
Érdekes jelenség, hogy az egyedülálló férfiak ingatlanvásárlás szempontjából hasonlóképpen viselkednek, mint a párkapcsolatban élő női döntéshozók. Ennek hátterében az áll, hogy bennük is kialakul az a finomságra való igény, amit egy kapcsolatban a nő képvisel.