szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

A luxus-ökoház mintaprojektnek tekinthető.

A luxus-ökoház mintaprojektnek tekinthető. Az építész bebizonyítatta, hogy a luxusigényeket kiszolgáló lakóépületek is megalkothatók fenntartható módon: kivitelezésük nem feltétlenül kerül sokkal többe, mint a hagyományos családi házaké, s gazdaságos az üzemeltetésük.

Dan Heinfeld és csapata passzív- és aktív energiarendszerek ötvözésével alkotta meg a költséghatékony, „zöld” épület modelljét. A küllemében fényűző luxusvillákra emlékeztető Newport Beach-i Gesztenye Házból pazar panoráma nyílik az óceánra.

A négy háló- és négy fürdőszobás épület egy tágas belső udvart ölel körül. Az udvar nemcsak esztétikai és rekreációs funkciót tölt be, hanem energiatudatos (passzív) építészeti elem is egyben. Ha úgy tetszik, szélcsapdaként, természetes légkondicionálóként funkcionál: fokozza a fűtés, illetve a hűtés hatékonyságát. Tervezéskor, kivitelezéskor lényeges szempont volt, hogy a légkomfort az épület egészében jól érvényesüljön.
A ház központi részébe került a kétszintes nappali; a beáramló meleg levegő itt szó szerint felszívódik, s egy természetes ventilátor segítségével eltávozik az épületből.

Két hálószobát helyeztek el az emeleten - ide „perforált”, azaz szellős lépcsősor vezet. A „lebegő” lépcsőfokok, amellett, hogy dekoratív belsőépítészeti elemek, energiatudatos alkalmazásként is felfoghatók, hiszen nem akadályozzák a levegő áramlását az épületben.

A luxus-ökoház meghatározó elemei a hatalmas, jól szigetelt fénytető, illetve az 5,3 kW-os szolárrendszer; utóbbi az épület közel összes energiaszükségletét biztosítja. A villa medencéje saját napkollektoros vízmelegítő-rendszerrel rendelkezik, melynek a téli időszakban vehetik hasznát a fürdőzők. A költség- és energiahatékonyság érdekében speciális vakolóanyagokat, falfestéket, illetve padlóburkolatokat használtak: a burkolóanyagok jó része újrahasznosított anyagokból készült, s az alkalmazott építőanyagok elősegítik a passzív fűtési és hűtés rendszerek hatékonyságát is.

Heinfeld igyekezett jól gazdálkodni; a költségesebb energiarendszerek árát egyszerű, olcsóbb belső burkolatokkal ellensúlyozta, ami a belsőépítészeti karaktert is meghatározta. A végeredmény jól passzol a tengerparti miliőhöz: minimalista, szellős, világos Gesztenye Ház született.

Heinfeld olyan luxusházat valósított meg, amely energiát és pénzt takarít meg a használat során.

- A fenntarthatóság nem trend, hanem értékválasztás - mondja. Szerinte a fenntarthatóságra nem úgy kell tekinteni, mint egy alternatív tervezési, építési metódusra, hanem mind a szükséges tervezési és építési gyakorlatra.














HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!